Investigation of young children's metacognitive and self - regulatory abilities in mathematics activities
Küçük çocukların matematik etkinliklerindeki üstbiliş ve özdüzenleme becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 399420
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN ENGİN ADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı 4 ve 5 yaşındaki çocukların matematik etkinliklerindeki üstbiliş ve özdüzenleme becerilerinin incelenmesidir. Bununla birlikte, çocukların bu becerileri ile matematik becerileri ve bu becerileri destekleyen eğitsel ortamlar arasındaki ilişkinin anlamlandırılması amaçlanmaktadır. Çocukları doğal ortamlarında izleme imkânı sağlayarak veriler sunan gözlem metodu, onların bu becerilerini ortaya çıkarmayı sağlamaktadır. Bu çalışmaya 4 yaş grubundan 16, 5 yaş grubundan 17 olmak üzere toplam 33 okul öncesi dönem çocuğu katılmıştır. Bulgular, çocukların kişisel (kendilerini ve başkalarını), görevsel ve stratejik üstbilişsel bilgi ve üstbilişsel düzenleme (planlama, izleme, kontrol ve değerlendirme) becerilerini ortaya koymuştur. Ayrıca, bu çalışmayla çocukların bu becerileri ile matematiksel problem çözme, ölçme, sınıflandırma ve örüntü oluşturma becerileri arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Bununla birlikte, çocukları duygusal olarak destekleyen, onlara en uygun zorluk derecesinde görevler veren, onlara sahiplenme ve düşüncelerini dile getirme imkânı sağlayan eğitsel ortamlar çocukların bu becerilerini destekleyen önemli faktörler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate metacognitive and self-regulatory abilities of young children at the age of 4 and 5 in mathematics activities. Meanwhile, another aim is to understand interactions of these abilities of young children with their mathematical skills and pedagogical context that support these abilities of young children. The observational method to display metacognitive and self-regulatory abilities of young children provides opportunities to observe children in a naturalistic manner. Moreover, it helps to collect evidence of these skills during children?s mathematics activities which are meaningful for children. 16 children from 4 year old group and 17 children from 5 year old group participate in this study. The findings show that young children exhibit metacognitive knowledge of persons (i. e. self, other), tasks and strategies; and metacognitive regulation (i. e. planning, monitoring, control and evaluation). Besides, the interaction between metacognitive and self-regulatory abilities of young children and their mathematical skills is identified. Moreover, the pedagogical context where children are supported emotionally, they are challenged in cognitive activities, they are provided with opportunities of feeling of control and of articulating their thinking is pointed out as the important factors to support these abilities of young children.