Informal sector through structural transformation
Yapısal değişim sürecinde kayıt dışı sektör
- Tez No: 399428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışma, yapısal değişim sürecinde kayıt dışı sektördeki değişimi incelemektedir. Bu amaç doğrultusunda; tarım, sanayi ve servis sektörlerinin yanı sıra; kayıt dışı sektördeki yapısal değişimi açıklayabilecek üç sektörlü ve beş sektörlü dinamik genel denge modelleri oluşturulmuştur. Öncelikle, iki sektörlü (tarım ve tarım dışı) bir modele kayıt dışı sektör eklenerek üç sektörlü bir model sunulmuştur. Daha sonra sanayi ve servis sektörlerindeki kayıt dışılığı ayrı ayrı incelemek amacıyla, tarım dışı sektör sanayi ve servis olarak ikiye ayrılarak, bes sektörlü bir model geliştirilmiştir. Kalibre edilmiş modeller sektörel iş gücü paylarını ve kayıt dışı sektörün boyutundaki değişimi oldukça iyi yansıtmaktadır. Son olarak, panel veri ekonometri araçları kullanılarak yapısal değişim ve kayıt dışı ekonomi arasındaki empirik iliski analiz edilmiştir. Bu analiz, tarm dışı sektör ile kayıt dışı sektörün boyutu arasında güçlü bir negatif ilişkiye işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the evolution of the informal sector through the course of structural transformation. To this end, we develop both a three-sector and a five-sector dynamic general equilibrium (DGE) model, which can simultaneously account for structural transformation between agriculture, industry and services; and between the informal and formal sectors. First, we incorporate the informal sector into an otherwise two-sector (agriculture and non agriculture) DGE model. Then, we augment this model and build a five-sector DGE model extending the non-agricultural sector into industry and services; to separately account for the evolution of informality in these two sectors. The calibrated model performs remarkably well in accounting for the evolution of the sectoral employment shares and the size of the informal sector. Finally, we use panel data econometric tools to investigate the empirical relationship between structural transformation and the informal sector and fi nd a strong negative relationship between the size of non-agricultural sector and informality.