The problem of induction from a metaphysical point of view
Metafiziksel bir bakış açısından tümevarım problemi
- Tez No: 399427
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, İskoçyalı deneyci filozof David Hume?dan miras aldığımız tümevarım problemine dair yakın dönemde önerilen metafiziksel çözümlerin incelenmesidir. Tümevarım problemi tümevarımın gerekçelendirilmesiyle ilgilidir. Problemi anlamanın bir yolu şu şekildedir: eğer doğada zamanla değişmeyen bir düzenlilik varsa, onu deneyimden çıkarabilir miyiz veya düzenliliğin olduğuna inanmak için bir derece gerekçemiz olabilir mi? Bu şartlı bir sorudur; çünkü, eğer düzenlilik yoksa tümevarım sorunu da yoktur. Ayrıca, pek çok açıdan da doğanın tamamen düzenli olduğunu düşünmemize de gerek yoktur. Hume, tümevarımsal çıkarıma dayanan vargıların, doğanın gözlemlenmeyen kısımlarına dair görüşlerimizin gerekçesinin olmadığını, dahası doğanın gözlemlenmeyen kısımlarına dair tahminlerimizin herhangi birine çok az bile olsa güvenmeyi gerekçelendirebilmenin imkânsız olduğunu öne sürer. Hume?un probleminin gücü de bu argümanında yatar. Son dönemde, tümevarım problemine metafiziksel bir çözüm getirilebileceğine dair önemli bir çabanın olduğunu görüyoruz. Bu çabada en öne çıkan rolleri oynayanlar nomik zorunlulukçuluk ve eğilimsel özcülük görüşlerinin savunucularıdır. Bu tez çalışmasında, her iki görüşün de tümevarım problemine getirdiği çözümler incelenmekte ve çözümlerine karşı çıkılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda iki temel yol izlenmektedir. İlk yol, nomik zorunlulukçu çözümün, bize doğadaki zamanla değişmeyen düzenlilikleri deneyimden nasıl çıkarabileceğimiz konusunda yardımcı olmadığı için tam olmadığının gösterilmesidir. İkinci yol, eğilimsel özcü çözümlerin, nomik zorunlulukçu çözüme göre daha ileri çözümler olmasına rağmen, oldukça problemli olduğunun gösterilmesidir. Bu incelemenin vardığı sonuç ise, bu halleriyle, bu yaklaşımların hiçbirinin iddia ettikleri gibi tümevarımsal şüpheciliğin üstesinden gelemediği yönündedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the metaphysical solutions recently proposed for the problem of induction, which we inherited from the Scottish empiricist philosopher David Hume. The problem of induction concerns its justification. One way to understand the problem is as follows: If there is some time-invariant regularity in nature, can we know (or have some degree of justification for believing) it from experience? This is a conditional question; because, if there is no regularity, then there is no problem. Also, one need not assume that there is full regularity in many regards. According to Hume, our opinions regarding the unobserved parts of nature, our beliefs based on inductive inference are not justified. He argues that it is impossible to justify placing even a small degree of trust in any of our predictions regarding the unobserved parts of nature. The power of Hume?s problem lies in the strength of this argument. Recently, we see that there is a significant effort to provide a metaphysical solution to the problem of induction. The most prominent roles in this effort are played by the defenders of the views nomic necessitarianism and dispositional essentialism. In this thesis, both nomic necessitarian and essentialist solutions to the problem of induction are examined and taken issue with. This aim is pursued along two main lines. The first line is to show that the nomic necessitarian solution is incomplete since it does not help us with the epistemic issue, that is, how we can know (or have some degree of justification for believing) that there are time-invariant regularities from experience. The second line is to show that dispositional essentialist solutions, despite being more sophisticated than the nomic necessitarian solution, are highly problematic. The result of this examination is that, as they stand, none of these approaches to the problem of induction can overcome inductive skepticism as they claim to.