An analysis of lifelong learning policies and practices of regional development agencies
Bölgesel kalkınma ajanslarının yaşamboyu öğrenme politika ve uygulamalarının analizi
  1. Tez No: 399434
  2. Yazar: SELCAN ÇINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı Bölgesel Kalkınma Ajanslarının bölge politikalarında yetişkin eğitimi faaliyetlerinin nasıl formüle edildiğini tespit etmektir. Bilgi toplama için yarı yapılandırılmış mülakatlar ve doküman analizi yöntemleri belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formları araştırmacı tarafından geliştirilmiş, 2013 yılı Nisan ayında dört farklı bölgesel kalkınma ajansında uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi bu dört bölgesel kalkınma ajansında çalışan dokuz bölgesel kalkınma ajansı uzmanından oluşmaktadır. Buna ek olarak, içerik analizi araştırma yöntemi kullanılarak, bölgesel kalkınma ajanslarının yaşamboyu öğrenme politikaları ile ilgili doküman analizleri yapılmıştır. Çalışmada dokuz dokümanın içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Bu dokümanlar şunlardır; sekizinci ve dokuzuncu kalkınma planları, GMKA, BEBKA, ÇKA ve BAKKA ajanslarının bölgesel kalkınma planları, yaşamboyu öğrenme özel ihtisas komisyonu raporu, işgücü piyasaları özel ihtisas komisyonu raporları,“Kuruluştan bugüne sosyal politikalar”başlıklı sosyal politika açılımları çalışma grubu raporu. Birincil dokümanlar veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Doküman örneklemi çalışmayı destekleyen araştırma soruları göz önüne alınarak amaçlı örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Ajanslar Türkiye'nin kalkınma tarihi göz önüne alındığında özel sektör dinamizmini yapısında barındıran, AB ile uyum sürecini hayata geçiren, ulusal ve ulusüstü politikaların bölgedeki uygulayıcısı konumundaki yeni yapılardır. Ajanslar son on yılda liberalizmin en popüler söylemi olan piyasa taleplerinin karşılanması söylemi açısından önemli bir role sahiptir. Kalkınma ajansları tarafından esneklik, post-fordizm, girişimcilik, yenilikçilik, rekabetçi kapasite gibi kavramlar içselleştirilmiştir. Ajanslar fonlar yardımı ile piyasa taleplerine pratik çözümler sunarlar. Ajansların eğitim alanındaki faaliyetleri yetişkin eğitimi aktiviteleri açısından analiz edildiğinde, ajansların eğitim konusunda en fazla vurgu yaptığı konulardan birisinin mesleki eğitim olduğu tespit ediliyor. Çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, yetişkin eğitimi politikaları iş piyasaları için uygun rekabetçi ve yetkin işgücünü oluşturmak için araçsallaştırılmıştır ve kısa vadeli ve küçük ölçekli hedefler için yapılandırılmıştır. Yaşamboyu öğrenme sosyal bağlamında tartışılmamaktadır. Bu anlayış insanın işgücü olarak tanımlar ve onu iş piyasalarının bir girdisi -insan sermayesi- haline getirir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how adult education activities are formulated in regional policies of the Regional Development Agencies (RDAs). To gather information, document analysis and semi-structured interviews are used. The semi-structured interview form is developed by the researcher and it is prepared for four different RDAs on April, 2013. The sample of the study is formed through nine persons who are experts of RDAs. Additionally, content analysis was used as a research method to make a document analysis of the RDAs? lifelong learning policies. The study mainly focuses on nine documents. Primary documents are mainly used as data sources, and the selection of these documents is designed to fit the specific research questions underpinning this study. Agencies are new structures that bring the harmonization process with the EU to life and embody private sector dynamism in their structures when Turkey?s history of development is considered. Agencies have played important roles in relation to ?responding to market demands? which has been very popular in liberal discourse within the last ten years, as practitioners of supranational and national policies in the regions. Agencies produce practical solutions to market requirements through funds. Agencies provide funds to projects that aim to give occupational training to a variety of groups especially for these purposes. The results of the study demonstrate that adult education policies are generally instrumentalized to produce the output that can create the labor force which has the competence and equipment suitable for the labor markets and structured for small-scale and short-term economic objectives. Lifelong learning is not discussed in the social context. This causes human to be defined as an input ? human capital ? to be transformed into labor force.