Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların bilgi gereksinimlerive çok kültürlü kütüphane hizmetleri
Information needs of Syrian refugees in Turkey and multicultural library services
- Tez No: 663971
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
2011 Suriye iç savaşı sonucu bölgeden gelen yoğun göç ile birlikte ülkemizdeki göçmen ve sığınmacı sayısı artmıştır. Dünyanın gündeminde olan Suriye savaşı ve mülteci/sığınmacı krizi ülkelerin sınırlarını değiştirmektedir. Bu krizin insani boyutunda sığınmacıların yaşam kalitelerinin yükseltilmesinde bilgi merkezlerine büyük görevler düşmektedir. Her şehirde rastlanabilecek ve erişimi en kolay bilgi merkezi birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemiz için de halk kütüphaneleridir. Sığınmacıların ve/veya Suriyeli göçmenlerin topluma uyumu ve üretkenliği söz konusu olduğunda toplumları güçlendiren ve ilerleten bireylerin yaşam boyu öğrenimine katkıda bulunan kurumlar okullarla birlikte kütüphanelerdir. Kütüphanelerin toplumsal sorunların çözümünde önemli rol oynadığı yurt dışındaki çalışmalar ve uygulamalarla kanıtlanmıştır. Birlikte yaşam stratejileri geliştirirken bilgi temelli davranmak ve konu uzmanlarını sürece dahil ederek politikalar oluşturmak, azınlıklar, göçmenler veya mülteciler için bilgi okuryazarlığı ve vatandaşlık okuryazarlığı eğitimlerini planlamak; kütüphane ve bilgi bilimi insanları ve ilgili kurumların odağında olan konulardır. Araştırmanın temel amacı Suriyeli sığınmacıların bilgi gereksinimlerinin karşılanması ve toplumsal uyumlarının gerçekleşmesi için gerekli olan bilgi hizmetlerini tasarlamayı kolaylaştıracak bir model önerisi ortaya koymaktır. Bu yolla halk kütüphanelerinin Suriyeli sığınmacıların ülkemizde kendi kendilerine yetebilecek bireyler olmasına yardımcı olacağı düşünülmüştür. Araştırma kapsamında sığınmacılar tarafından yoğun göçe maruz kalan şehirlerden biri olan Şanlıurfa örnekleminde Suriyeli genç sığınmacılara bilgi gereksinimlerini, dil düzeylerini, okuma alışkanlıklarını, kütüphane alışkanlıklarını belirleyecek bir anket uygulanmıştır. Saha çalışmasında 385 Suriyeli genç sığınmacıya ulaşılmıştır. Suriyeli genç sığınmacıların Türkçeyi öğrenmeye hala ciddi düzeyde ihtiyaç duydukları, bilgi gereksinimlerini karşılamada genellikle interneti kullandıkları, okuma alışkanlıklarının düşük olduğu, halk kütüphanesini kullanma haklarının farkında olmadıkları ancak halk kütüphanesi yoluyla topluma uyum sağlayabileceklerini düşündükleri ortaya çıkan önemli bulgulardan bazılarıdır. Analizlerin ve anket değerlendirmelerinin sonucunda halk kütüphanelerinin genç sığınmacıların toplumsal uyumunda önemli bir rol oynadığı anlaşılmış ve tüm halk kütüphanelerine kılavuz niteliğinde bir modelleme ile göçmenlere yönelik bilgi hizmetlerinin çerçevesi çizilmiştir. Bu yönüyle araştırma hem literatürdeki boşluğu doldurmakta hem de uygulamadaki ihtiyacı karşılamaya yönelik örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
As a result of the 2011 Syrian Civil War, the number of immigrants and refugees in our country increased with the intense immigration from the region. The Syrian War and the refugee crisis which are on the world's agenda have been changing the borders of countries. In the human dimension of this crisis, the information centers have great responsibility in enhancing the refugees' quality of living. The information center which can be found in every city and the easiest way to access is the public libraries for our country as in many other countries. When it comes to the adaptation to society or productivity of refugees and/or Syrian immigrants, the institutions that contribute to the lifelong learning of those individuals who strengthen and improve societies are public libraries along with schools. It has been proved with the studies and practices applied in abroad that libraries play a significant role in solving social problems. To behave knowledge-based while developing living coexistence strategies, to create policies involving subject matter experts into the process, to plan information literacy and citizenship literacy educations for minorities, immigrants and refugees are the subjects which library and information science professional and relevant institutions focus on. The main purpose of the research is suggesting a model that make it easy to provide information services in order the information requirements of Syrian refugees to be met and their social adaptations to be achieved. In this way, it is thought that public libraries will help Syrian refugees to become self-sufficient individuals in our country. Within the scope of the research, in the sample of Şanlıurfa, which is one of the cities exposed to intense migration by refugees, a survey was applied to Syrian young refugees to determine their information requirements, language levels, reading habits and library habits. 385 Syrian young refugees were reached during the study. Some of the important findings revealed that Syrian young refugees still seriously need to learn Turkish, they generally use the internet to meet their information needs, their reading habits level is low, they are not aware of their right to use the public library, but they think they can adapt to their new society through the public library. In the consequence of analysis and questionnaire evaluations, it was understood that public libraries play an important role in social harmony of young refugees, and the framework of information services for immigrants was formed modeling an exemplary of guide for all public libraries. In this aspect, the research both fills the gap in the literature and sets an example to meet the requirements in the practice.