Psychic distance and the internationalization process of large Turkish corporations
Algısal mesafe ve büyük Türk kuruluşlarının uluslararasılaşma süreçleri
  1. Tez No: 399441
  2. Yazar: ŞEBNEM KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SEMA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Uppsala Modeli öngörüleri doğrultusunda, firmalar öncelikle kendi pazarlarında gelişerek bu pazarlara benzer olarak algıladıkları ülkelere düşük kontrol/finansman stratejileri ile girmekte, deneyim kazandıkça daha uzak ülkeleri hedef almakta, kontrol/finansman katılımlarını artırarak kademeli bir öğrenme ve karar verme süreci sonucunda uluslararasılaşma faaliyetlerini genişletmekteler. Algısal mesafe, yabancı pazarların alıcı ve satıcı arasındaki bilgi akışını engelleyen ve belirsizliğe yol açan dil, kültür, politik ve hukuki sistem, ekonomik çevre, ve eğitim düzeyi gibi özelliklerindeki farklılıklar olarak açıklanmakta. Literatürde, algısal mesafenin firmaların yabancı pazar ve pazara giriş yöntemi seçimleri ve o pazarda uyguladıkları pazarlama stratejileri ve operasyonlarının performansları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiş olsa da, çelişik sonuçlara rastlanmıştır. Ağırlıkla yabancı pazar özellikleri ile bağlantılı olarak çalışılan ve bu özelliklerle ilgili farklılık algılaması olarak da tanımlananan algısal mesafenin pazar özelliklerinin yanı sıra, firma ve karar verici konumudaki yöneticilerin özelliklerinden de etkilendiği belirlenmiştir. Bu çalışmada, işletmelerin hedefledikleri yabancı pazara ilişkin yabancılık/belirsizlik algılamalarına yol açan değişkenler olarak pazar, firma, yönetici özellikleri, seçilen yabancı pazara giriş yöntemi, uygulanan pazarlama stratejisi ve performans ile algısal mesafe arasındaki ilişki gelişmekte olan bir pazar, Türkiye ve 1000 Büyük Türk Sanayi İşletmesi bağlamında incelenmektedir. Ankete cevap vermiş olan 104 firmanın verileri ile yürütülen analizler en önemli yabancı ülke pazarı olarak belirtilern Almanya ile Türkiye arasındaki algısal mesafenin yüksek olduğunu ve algısal mesafenin Türk yöneticilerinin yabancı pazar seçimi kararlarında etkili olmadığını göstermektedir. Yıl içerisindeki yurtdışı seyahat sıklığı, firmanın yaşı, büyüklüğü, faaliyet gösterdiği yabancı ülke pazarı sayısı, en önemli pazarındaki faaliyet süresi gibi yönetici ve firma özelliklerinin yanısıra, en önemli yabancı ülke pazarında uygulanan pazarlama stratejisi ile algısal mesafe arasında; ve en önemli yabancı pazarda uygulanan pazarlama stratejisi ile o pazardaki performans arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In line with the Uppsala Model, internationalization process is a consequence of an incremental decision and learning process in which firms initially enter psychically close foreign markets with low control/commitment modes. They gradually enter psychically distant countries with increased control/commitment involvements as they gain experience. Psychic distance is defined as differences relating to the foreign market characteristics that prevent the flow of information between suppliers and customers and lead to the perception of foreignness and uncertainty. Extant literature identifies market, firm and manager characteristics as the three groups of variables affecting the perception of psychic distance. The impact of psychic distance on foreign country market and entry mode selection decisions, marketing strategy pursued, and the performance of the operations in the host countries is widely studied, however contradictory findings are observed. The current study explores the relationships between psychic distance and market, firm, manager characteristics. entry mode and marketing strategy decisions for and the performance of operations in the most important foreign market, as well as the impact of psychic distance on the internationalization process of 104 large firms within the context of an emerging economy, Turkey. The results reveal that the most important foreign country market ?Germany is perceived to be psychically distant and that the perception of psychic distance vaguely affects the foreign market selection decisions of Turkish managers. Firm and manager characteristics such as the firm?s age and size, the degree of international experience, foreign market diversification, the frequency of overseas travels by managers and the marketing strategy pursued in the most important foreign market are significantly related to the level of psychic distance perceived. Additionally, marketing strategy pursued and the performance of operations in the most important foreign market are found to be significantly related.