Psişik mesafenin uluslararasılaşma süreci üzerindeki rolü: İhracatçı KOBİ'ler üzerinde çoklu örnek olay çalışması
The role of psychic distance on the internationalization process: Multiple case study on exporting SMEs
- Tez No: 853130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL FAİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, psişik mesafe boyutlarının işletmelerin uluslararasılaşma sürecinde rolünü belirlemektir. Araştırmanın deseni olarak çoklu örnek olay tercih edilmiştir. Elde edilen veriler betimsel ve içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak psişik mesafe unsurlarının işletmelerin uluslararasılaşma faaliyetlerine etkisi gözlenirken, teknolojik yenilik ve gelişmeler uluslararasılaşma boyutundaki zorlukların aşılmasını kolaylaştırmaktadır. İşletmeler çalışma koşullarını ve teknik şartlarını artırdıkça psişik mesafe unsurları söz konusu işletmeler için sorun olmaktan uzaklaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the role of psychic distance dimensions in the internationalization process of businesses. Multiple case studies were preferred as the research design. The data obtained was analyzed through descriptive and content analysis. As a result, while the impact of psychic distance elements on the internationalization activities of enterprises is observed, technological innovations and developments make it easier to overcome the difficulties in the internationalization dimension. As enterprises increase their working conditions and technical conditions, psychic distance elements cease to be a problem for the enterprises in question.