Acquisition of modality in Turkish
Türkçe'de kiplik edinimi
  1. Tez No: 399458
  2. Yazar: TREYSİ TERZİYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ERGUVANLI TAYLAN, PROF. DR. AYHAN AKU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, kiplik anlambilim, tipoloji ve psikodilbilimi gibi açılardan incalenmiştir. Bu tezin amacı kipliğin Türk çocuklarının dil gelişiminde nasıl ortaya çıktığını incelemek ve bu gelişimi etkileyen unsurları tespit etmektir. Bu amaç bir boylamsal araştırma ve bir deneysel araştırma ile gerçekleştirilmiştir. Boylamsal araştırmasında iki Türk çocuğunun 1;3-2;0 ve 1;6-2;10 yaşları arasında kiplik üretimleri gözlemlenmiştir. Deneysel araştırmada 3 ile 5 yaş arasındaki çocukların kiplik kavrama becerileri test edilmiştir. Ayrıca bu araştırmalarda çocuğun duydukları, yapıların çok işlevliliği, kiplik belirten yapının türü, söz edimleri ve çocukların zihin kuramı becerileri gibi unsurların kiplik edinimini üstündeki etkisi incelenmiştir. Sonuçlar dinamik kipliğin ilk, kanıtsallık kipliğin ikinci edinildiğini göstermektetir. Son olarak aynı zamanda bilgisellik ve yükümlülük kiplikleri edinilmiştir. Çocuğun duydukları, yapıların çok işlevliliği, kiplik belirten yapının türü ve çocukların zihin kuramı becerileri gibi unsurların kiplik edinimini etkilediği gözlenmiştir. Ancak, söz edim kiplik edinimini etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, modality is explored from different perspectives such as semantics, typology and psycholinguistics. The aim of this thesis is to investigate how modality unfolds in the linguistic development of Turkish children and to find what factors affect this development. This aim is accomplished with a longitudinal and an experimental study. In the longitudinal study, two Turkish children?s production of modality between ages 1;3-2;0 and 1;6-2;10 is investigated. In the experimental study, children between ages 3 and 5 are tested on their ability to comprehend expressions of modality. Also, in these studies various influences on the acquisition of modality are investigated, such as child directed speech, multifunctionality of forms, morphological and lexical means of modal expressions, pragmatic functions and children?s theory of mind abilities. The results of the longitudinal study suggest that the first modal category to be acquired is dynamic modality and then soon after evidential modality. Lastly, epistemic and deontic modalities are acquired around the same time. This is corroborated by the findings of the experimental study. Moreover, the influences on the acquisition of modality found on either study were child directed speech, multifunctionality of forms, means of modalized expressions and theory of mind skills.