Political authority and spectral stories from the margin in Shakespeare's Hamlet, Oğuz Atay's The Disconnected and Tom Stoppard's Rosencrantz and Guildenstern are Dead
Shakespeare'in Hamlet, Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar ve Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldü adlı eserlerinde siyasi otorite ve kıyıda kalmış hayalet hikayeleri
- Tez No: 399457
- Danışmanlar: DR. KIM FORTUNY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin amacı, siyasi otoritelerin geçmişe dair anlatıları kendi gündemlerine göre ayarlama / değiştirme / dönüştürme yöntemlerini irdelemektir. Ayrıca, topluma dayatılmış baskın anlatılar tarafından kıyıda ve gölgede bırakılmış olanların karşı-tarihlerinin edebiyat yoluyla yazılabileceğini, edebiyatın da böylelikle hayaletlerin çıkış noktası olabileceğini incelemektir. Bu bağlamda Shakespeare'in Hamlet isimli trajedyasını temel almak suretiyle, Türk yazar Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar (1972) ve İngiliz oyun yazarı Tom Stoppard'ın Rosencrantz ve Guildenstern Öldü (1966) adlı eserleri üzerinde incelemeler yapılmıştır. Bu çalışma, öncelikle toplumsal hafıza, hafıza kaybı ve travma arasındaki ilişkiyi analiz eder. Akabinde ise, özellikle sosyal ve politik bağlamı göz önüne alarak Atay ve Stoppard'ın eserlerindeki hayaletlerin ortaya çıkışını inceler. Hamlet'te olduğu gibi, bu hayaletler geçmişe dair karşı-anlatıların ortaya çıkabilmesini mümkün kılan bir direniş noktası oluşturur. Söz konusu direniş ise, toplumdaki güç ilişkileri ve dilin manipülatif potansiyelinden görece daha az etkilenmiş olan edebiyatın figüratif diliyle ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to explore ways in which political authority manipulates narratives about the past. It also analyzes how literature can be a site of the spectral through which counter-histories of those who are marginalized and overshadowed by dominant narratives in a society are written. Drawing centrally upon the figure of the ghost in Shakespeare's Hamlet, I explore the role of the spectral in two texts: The Disconnected (1972) by the Turkish novelist Oğuz Atay, and Rosencrantz and Guildenstern are Dead (1966) by the English playwright Tom Stoppard. I begin by analyzing the relationship between collective memory, amnesia and trauma. I then examine the rise of the spectral in the Atay and Stoppard texts, with special emphasis on their social and political contexts. I argue that specters in these texts offer points of resistance that enable the production of counter-narratives pertaining to the past. This resistance comes in the form of the figurative language of literature, which is relatively less influenced by power relations and the manipulative potential of language in societies.