How Turkish-speaking children tackle negation when it combines with modality and (Non)factivity in complex sentences
Türkçe konuşan çocukların olgusal-olgudışı eylemler ile bilgisel kiplik eylemleriyle aynı cümle içinde etkileşim halindeyken olumsuzluğu kavrayışı
- Tez No: 581412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE MİNE NAKİPOĞLU DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez, Türkçe konuşan çocukların olgusal ve olgudışı eylemler ve bilgisel kiplik eylemleri ile olumsuzluk arasındaki ilişkiyi nasıl yorumladıklarını araştırmaktadır. 60 okul öncesi (ortalama yaş: 5) ve 30 ilkokul çağındaki çocuğun (ortalama yaş: 8) test edildiği Deney 1, çocukların bilişsel olgusal eylemler bil- ve anla-, duygusal olgusal eylemler üzül- ve sevin- ile olgudışı eylemler san- ve düşün- ile aynı tümce içinde etkileşim halindeyken olumsuzluğu nasıl yorumladıklarını göstermeyi hedeflemektedir. Sonuçlar, 8 yaşındaki çocukların olumsuzluk kapsamı altında, hem olgusal hem de olgudışı eylemleri son derece başarılı bir şekilde yorumladıklarını, ancak okul öncesi çocukların, olumsuzluğu, özellikle olgudışı eylemlerle etkileşim halindeyken, yorumlamakta bazı zorluklar (olgudışı eylemleri olgusal eylemlermiş gibi yorumlama, olgudışı eylemlerin öznelerine yanlış inanç atayamama, olumsuz tümceleri olumlu tümcelermiş gibi yorumlama ve yalnızca tümceciğin doğruluk değerine odaklanma gibi) yaşadıklarını göstermiştir. Deney 2 ise çocukların olumsuzluğu, bilgisel kiplik eylemleriyle aynı cümle içinde etkileşim halindeyken nasıl yorumladığını araştırmaktadır. Okul öncesi yaştaki 18 çocuğun test edildiği Deney 2, bu etkileşimin ediniminin ve doğru bir şekilde yorumlanmasının çocuklar açısından ne kadar zor olduğunu göstermektedir. Sonuçlar, Türkçe konuşan çocukların güçlü-olumsuz bilgisel kiplik yapılarını, zayıf-olumsuz bilgisel kiplik yapılarına göre daha çok tercih ettiklerine ve güçlü yapılardaki kapsam ilişkilerini zayıf yapılara da genellediklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Turkish-speaking children interpret negation when it combines with other logical operators, such as (non)factive verbs and epistemic modals. Experiment 1, testing 60 Preschool (mean age: 5) and 30 Elementary School (mean age: 8) Turkish-speaking children investigate how children handle negation when it interacts with the cognitive factive verbs, bil- 'know', anla- 'realize'; emotive factives üzül- 'be sad' and sevin- 'be happy' and the non-factive verbs düşün- 'think' and san- 'suppose/ believe' in complex sentences. The results indicate that while Elementary school Turkish-speaking children show a ceiling level accuracy in the interpretation of both factive and nonfactive verbs under the scope of negation, Preschool children experience problems, such as overfactivization of nonfactive verbs, not being able to attribute false-belief to the attitude holders in the presence non-factive verbs, over-affirmation of negative sentences and paying attention to the truth value of the complement clauses only, in handling negation especially when it combines with non-factive verbs. Experiment 2 explores another logical operator 'modality' and how it is interpreted when it interacts with negation. Testing 18 children it shows how challenging the acquisition and comprehension of this interaction is. In particular, the results of Experiment 2 show that Turkishspeaking children tend to favor negative strong epistemic reading over negative weak epistemic reading, hence tend to extend the strong reading to weak epistemic modals.