İstihdam edilebilme becerilerini geliştirmeye yönelik web destekli öğretimin öğrenmeye etkisi
Impact of web - based instruction aimed at developing employability skills on learning
- Tez No: 206955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSÜM GÜLNAZ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan gençlerin istihdam edilebilme becerilerinin geliştirilmesinde, web destekli eğitim ile desteklenen yüz yüze eğitim öğretim yönteminden yararlanılmasının öğrenci başarısına etkisini belirlemeye yönelik olarak yapılan bu araştırma, MEGEP Projesi kapsamında 2006 yılında Ankara'da yürütülen ?İstihdam Edilebilme Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitimi Pilot Projesi?ne katılanlara uygulanmıştır. Bu çerçevede, araştırmanın evreni, yukarıda anılan pilot projeye kayıtlı meslek lisesi son sınıf öğrencilerinden oluşan 200 kişilik bir gruptur. Araştırmanın deney deseni ön test son test kontrol grup modelinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Deney ve kontrol gruplarının tarafsız atanabilmesi için öğrencilere ?Öğrenci Tanıma Anketi? uygulanmış ve bu anketin sonucuna göre 200 kişi arasından benzer özelliklere sahip olan 42 kişi seçilmiştir. 21 kişi iki grup arasında tarafsız atanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 21'i deney grubu ve 21'i kontrol grubu olmak üzere toplam 42 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma kapsamında“Girişimcilik”konusu, deney grubunda web destekli eğitim ile desteklenen yüz yüze eğitim, kontrol grubunda ise yalnızca geleneksel öğretimle işlenmiştir. Başarıyı ölçmek için geliştirilen başarı testi, ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Başarı testi ile elde edilen verilere dayalı olarak yapılan istatistiksel karşılaştırmalar, web destekli eğitim ile desteklenen yüz yüze eğitim modelinin, geleneksel yüz yüze eğitim modeline göre daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This survey aims at defining the impact of utilization of face-to-face education model assisted with web-based education on student performance in terms of developing employment skills of students in vocational and technical high schools. It has been carried on those who participated in the ?Pilot Study for Development of Employment Skills Education? which were carried out in 2006 in Ankara within the scope of SVET Project. In this context, the population of the survey is a group of 200 last grade students in vocational and technical high schools who participated in the above mentioned pilot study. The experimental design of the survey has been formed utilizing pretest ? posttest control group model. In order to determine the experimental group and control group impartially, a ?Student Identification Survey? has been carried out and 42 students out of 200 with similar characteristics have been sampled according to the results of this survey. 21 students have been determined impartially between two groups. The sample of the survey has been formed by 42 students as 21 students in experimental group and 21 students in control group. In the survey, the concept of ?Entrepreneurship? has been studied utilizing the face-to-face education assisted with web-based education techniques in experimental group and utilizing only traditional instruction techniques in control group. The test developed for measuring student performance has been used as pretest and posttest. Statistical comparative studies based on the data obtained from this performance test have indicated that face-to-face education model assisted with web-based education is more effective than traditional face-to-face education model.