Ebubekir Paşa'nın Kıbrıs vakıfları (1748-1878)
The foundations of Ebubekir Pasha in Cyprus (1748-1878)
  1. Tez No: 917603
  2. Yazar: NİLAY OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Osmanlı Devleti'nde vakıflar, halkın yararına hizmet sunmak amacıyla kişilerin servetlerini gönül rızası ile bağışlayarak oluşturdukları müesseselerdir. Bu müesseselerin devlete dini,ilmi,iktisadi,siyasi ve kültürel alanlarda bir çok faydası olmuştur. Çalışmanın konusunu Sultan III. Ahmet (1703-1730) ve I. Mahmud (1730-1754) dönemlerinde vezir rütbesine sahip olan Ebubekir Paşa'nın, Kıbrıs'taki valiliği sırasında kurduğu vakıflar oluşturmaktadır. Ebubekir Paşa, Kıbrıs halkının refahı için Ada'da vakıflar kurarak hizmete sunmuş ve bu vakıfların sürekliliğini sağlamak amacıyla gelir kaynakları bağışlamıştır. Bu çalışmada Ebubekir Paşa'nın Kıbrıs Vakıfları'nı hangi amaçlar doğrultusunda tesis ettiği, vakfedilen mülklerle ilgili şartlar, vakıf görevlileri ve ücretleri, vakıfların idaresi ve yöneticilerin sorumlulukları gibi önemli hususlar belirtilmiştir. Ayrıca vakıfları yaşatmak amacıyla yapılan harcamaların karşılanması için vakfedilen gayrimenkuller, vakıf gelirlerinin sarf edildiği yerler, gayrimenkullerin nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Vakıf kurumlarının yapısı, işleyişi, zaman içindeki değişimi takip edilmiştir. Ayrıca Kıbrıs'ın o dönemdeki su problemini çözüme kavuşturan su vakıflarının önemi hakkında da detaylı bilgiler verilmiştir. Bu çalışma, Ebubekir Paşa'nın Kıbrıs Valiliği görevine geldiği 1748 senesinden başlayıp 1878 senesine kadar olan dönemi kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman Empire, foundations were institutions established through the voluntary donation of personal wealth by individuals, aimed at providing services for the benefit of the public. These institutions offered significant benefits to the state in religious, educational, economic, political, and cultural spheres. The focus of this study is the foundations established by Ebubekir Pasha, who held the rank of vizier during the reigns of Sultan Ahmed III (1703–1730) and Mahmud I (1730–1754), during his tenure as governor of Cyprus. Ebubekir Pasha established foundations on the island to serve the welfare of the Cypriot people and donated sources of income to ensure the continuity of these foundations.This study examines the purposes for which Ebubekir Pasha established the Cyprus foundations, the conditions related to the endowed properties, the foundation officials and their salaries, the administration of the foundations, and the responsibilities of their administrators. Additionally, detailed information is provided on the real estate endowed to cover the expenses required to sustain the foundations, the allocation of the foundations' revenues, and how the properties were utilized. The structure, functioning, and evolution of these foundation institutions over time are also explored. Furthermore, the study highlights the importance of water foundations, which played a crucial role in addressing Cyprus's water problems during that period. This research covers the period beginning with Ebubekir Pasha's appointment as governor of Cyprus in 1748 and extends to 1878.