Humanitarian intervention realist concerns of liberal aims: A comparative study of Somalia and Rwanda
İnsani müdahale liberal amaçların realist motivasyonları: Somali ve Ruanda karşılaştırmalı vaka incelemesi
- Tez No: 399552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM GÜN KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kendi yurttaşları tarafından katledilen toplulukları kurtarmak niyetiyle yola çıkan ve bu nedenle insanlık tarihinin en yüksek amacını taşıyan, tamamen uluslararası hukuk kuralları doğrultusunda gerçekleştirilen insani müdahale kavramı uluslararası ilişkiler alanında en fazla tartışılan konular arasında yer almaktadır. Bu tartışmanın odağında, bağımsız bir devlete insani müdahalede bulunmanın meşruiyetinden müdahalenin yardım amaçlı mı çıkar odaklı mı yapıldığına dair birçok konu irdelenmektedir. Bu araştırma, Birleşmiş Milletler öncülüğünde, 1992 yılında gerçekleştirilen Somali insani müdahalesi ile 1994 yılında gerçekleştirilen Ruanda insani müdahalesini karşılaştırmalı olarak inceleyerek; günümüz uluslararası siyasetinin en liberal eylemlerinden biri olan insani müdahalelerin realist teorik çerçeve ile örtüşen motivasyonlarını ortaya koymaktadır. Böylece, bu tezde dış politikanın giderek küreselleştiği bir çağda, en insani ve liberal eylemlerin dahi realist uluslararası ilişkiler teorisinin geçerliliğini koruduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanitarian intervention, which aims to carry out one of the noblest intentions, seeking to rescue populations that are getting eradicated by their compatriots, and which is conducted via internationally legitimate actions, is a highly debated topic in international politics. The driving forces behind the intervention, i.e. whether it is interest or empathy/help, combined with the question whether intervention in a sovereign state is legal or not, are the main problems of the humanitarian intervention debate. This thesis compares two humanitarian interventions – Somalia (1992) and Rwanda (1994) – conducted by the United Nations to find out realist concerns within humanitarian interventions, as a form of the ultimate liberal cause in current international politics. By doing this, this thesis discusses the prevalence of the realist international politics theory even in liberal aims in an era of increasingly globalized foreign policy.