Dinamik dengesizliklerin mekanik sistem titreşimlerine etkileri
The effects of dynamicunbalancing to vibrations of mechanical system
- Tez No: 39957
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yüksek çalışma hızları nedeniyle, mekanik makinalarda dengelenmemiş küçük kütleler dahi önemli atalet kuvvetlerinin dogmasına yol açarlar. Bu atalet kuvvetleri duruma göre yüksek genlikli titreşimlerin meydana gelmesine sebebiyet verirler ve mekanik elemanların yorulma sonucunda normal işletme ömrünü tamamlamayadan deformasyona uğramasına neden olurlar. Bu çalışmada, kütle dengesizliklerinden kaynaklanan mekanik sistem titreşimlerinin teorik ve deneysel araştırması yapılarak, dengelemenin s öz konusu titreşimler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, teorik incelemeye esas olmak üzere tek serbestlikli mekanik gövdenin fiziksel ve matematiksel modeli geliştirilerek yatay düzlemde enine, boyuna ve düşey doğrultuda titreşim karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneysel yöntemde ise bir araç şaftının farklı çalışma hızlarında tahrik edilmesi sonucunda oluşan gövde titreşimlerinin çeşitli ölçüm noktalarında üç dik doğrultudaki genlik, hız ve ivme parametreleri dengeleme öncesi ve sonrası ölçülerek, dengelemenin gövde titreşimlerine etkisi araştırılmıştır.Dengeleme öncesi özellikle şaftın yataklama bölgelerinde oldukça yüksek olan genlik, hız ve ivme değerlerinin dengeleme işlemi sonrasında daha düşük değerlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to high operation speeds, unbalanced small masses in the mechanical machines give rise to important inertial forces to arise. These inertial forces cause vibrations with high amplitude according to conditions and then bring about mechanical components to be deformed in result of fatigue before completing their service life. In this study, theoretical and experimental investigations of mechanical system vibrations arising unbalanced masses were carried out, and the effect of balancing on vibrations in question was investigated. For this purpose, a mathematical model and a body with one degree of freedom was developed theoretically and vibrations characteristics (in vertical direction, and in width and longitudinally directions on the horizontal plane ) were tried to determine. At the experimental stage, a vehicle transmission shaft was driven at different operation speeds, therefore, the parameteres, such as amplitude, velocity and accerelation in three directions of arising body vibrations were measured at different sampling points before and after balancing, the effect balancing on body vibrations was investigated.In particular amplitude, velocity and accerelation measurements which are rather high at the bearing regions of the shaft balancing were determined to have lower value in results of measurements after balancing.