Yalta Konferansı'na göre Sovyetler Birliği'nin Asya politikası
According to Yalta Conference Soviet Union's Asia policy
- Tez No: 399570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKİN EKREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tez, esas olarak, dört kısımdan oluşmaktadır. İlk olarak Çarlık Rusya'sının gelişimi ve ilk hedefleri anlatılacaktır. Bolşevik İhtilali'nin öncesinde ve sonrasında uygulanan Asya politikası ile Sovyetler Birliği'nin bölgedeki varlığı incelenecektir. İkinci kısımda ise II. Dünya Savaşı'na doğru giden süreçte Sovyetler Birliği ve diğer devletlerin ilişkileri ele alınacak; bu savaşta Asya, Amerika ve Avrupa'da yer alan devletlerin durumu ve önemli güçlerin barış için yaptıkları girişimler anlatılacaktır. Üçüncü kısımda II. Dünya Savaşı'nın Pasifik Cephesi hakkında bilgi verilecek ve cephede yer alan ülkelerin savaş stratejileri üzerine kısa açıklamalarda bulunulacaktır. Böylelikle Pasifik Cephesi'nde devam eden savaşa farklı yönlerden bakılacaktır. Ayrıca savaş süresince düzenlenen konferanslar anlatılacak ve her biri hakkında detaylı açıklamalar yapılacaktır. Dördüncü kısımda ise Yalta Konferansı'nın ışığında Uzakdoğu'daki gelişmeler ve Rusya'nın Japonya'ya karşı savaşa girme süreci incelenecektir. Ayrıca, II. Dünya Savaşı sonrasında Uzakdoğu'daki durum Yalta Konferansı'nda alınan kararlar doğrultusunda ele alınacaktır. Sonuç kısmında ise elde edilen bilgiler ışığında, kısa bir değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis is mainly built up of four parts. First of all, growing of Tsarist Russia and its initial objectives shall be expressed. Asia policy practiced before and after the Bolshevik Revolution and the presence of Soviet Union in that are shall be examined. In the second part, in the process that brought the World to the war, the relations of Soviet Union and the other states shall be analyzed and the situation of every country placed on Asia, Europe and America and attempts of significant powers for peace shall be described. In the third part of the thesis, some information shall be yield about the front of Pacific in the Second World War and all countries' strategies that involved in that front shall be elaborated briefly. Thus, it might be aimed at the war keeping on with different perspectives. Furthermore, in that part, the conferences held during the war shall be examined and given information in details. In the fourth part, at the light of Yalta Conference, the period of Russia's admission to the war against Japan and the events in Far East shall be elaborated and explained. Also, the situation of Far East according to decisions had been taken in Yalta Conferences shall be examined in that part. In the conclusion part, with the help of data and information that were obtained, a short evaluation shall be done.