1960'larda Türkiye'de siyasi ve toplumsal değişimler bağlamında görsel kültür
Visual culture within the context of political and social changes in 1960's Turkey
- Tez No: 399576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. PELİN ŞAHİN TEKİNALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
1960'lar süresince tırmanan özgürlük arayışları Mayıs 1968 ile evrensel bir çehre kazanmış, bazı değişim ve eğilimler dünya çapında dolaşıma girmiş, bu arayışlar en dolaysız ifadesini resim, sinema, fotoğraf ve grafik sanatlarda bulmuştur. Türkiye'de 27 Mayıs askeri müdahalesi ile gerçekleşen iktidar değişikliği, 1961 Anayasası'nın getirdiği açılımlar, siyasal kutuplaşmalar ve toplumsal değişimler görsel dünya üzerinde önemli etkiye sahiptir. Çalışmamızda, bu süreçte Türkiye'de görsel sanatlar alanında dolaşımda olan imge, medya, tema ve kuramların batılı örneklerle ortak paydaları ve farklılaştıkları noktalar, eşzamanlı olarak dünyanın farklı ülkelerinin de deneyimlediği iktidar değişiklikleri, Mayıs 1968, işçi ve öğrenci hareketleri, iç göç ve kentleşme sorunları gibi başlıklar altında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The quests for freedom, which soared in 1960's, gained a universal dimension in May 1968; thereafter some changes and trends circulated all around the world. These quests found their most direct expression in painting, cinema and graphic arts. In Turkey, such important events as the government change after the military coup of May 27th; new opportunities, political polarizations, and social changes brought about after the 1961 constitution had a great impact on the visual culture. This study focuses on the similarities and the distinctions between the images, media, themes, and theories of Turkish and western visual arts under the major headings of government changes which concurrently happened in different countries around the world; May 1968; worker and student movements; problems of domestic migration and urbanization.