Devaluation and its impact on ethiopian economy
Devalüasyon ve etiyopya ekonomi üzerindeki etkisi
- Tez No: 399577
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU AKKOYUNLU WIGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı Etiyopya ekonomisi için Mareşal Lerner koşulu geçerliliğinitest etmektir. Bu amaçla, ithalat ve ihracat denklemleri EKK yöntemi kullanılarak tahmin edilmektedir. Tahmin sonuçları yine kısa vadede artırmak için ülkenin ihracatını götürecek kur ve ihracat ve devalüasyon arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir, devalüasyon alma azalmaz. Ithalat katsayısı istatistiksel olarak anlamlı olmadığından, Marshall Lerner koşulu ithalat ve ihracat esneklik mutlak değerinin toplamı daha büyük 1.Cointegration teknikleri de arasında uzun dönemli ilişki görmek için kullanılır olsa bile Etiyopya ekonomisinde tutmaz ihracat ve ithalat denklem hem değişkenleri. Sonuçlar bu tür ihracat, döviz kuru ve dünya gelir ve böyle bir ithalat, döviz kuru ve yerli milli gelir olarak ithalat denklemi olarak ihracat denkleminin değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to test the validity of Marshal Lerner condition for Ethiopian economy. With this aim, import and export equations are estimated by using the OLS method. Estimation results show that there is a positive relationship between exchange rate and export and devaluation will lead the nation‟s export to increase in the short run nevertheless, devaluation does not decrease import. Since the import coefficient is not statistically significant, the Marshall Lerner condition does not hold in Ethiopian economy even if the sum of the absolute value of elasticity of import and export is greater than 1.Cointegration techniques are also used to see the long run relation between the variables of both the export and import equations. The results indicated that there is no long run relation between the variables of the export equation such as export, exchange rate and world income and the import equation such as import, exchange rate and domestic national income. Key Words