Stani̇slaw August Poni̇atowski̇'ni̇n si̇yasal si̇stem reformu projesi̇
Stanisław August Poniatowski's project of the political regime reform
  1. Tez No: 399578
  2. Yazar: ÖZLEM AKAY DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada son Polonya Kralı Stanisław August Poniatowski'nin reform projesi incelenmeye çalışılmıştır. Projenin odak noktası mevcut rejimi değiştirmeye yönelik reformları hayata geçirmektir. Bu sebeple, öncelikle soylu demokrasisi ya da magnat oligarşisi olarak adlandırılan rejimin yol açtığı sorunlar ele alınmıştır. Rejimin nitelikleri anlaşılmaya çalışılırken anarşik olarak tanımlanan yapının, siyasal anlamda anarşi kavramıyla bağdaşmaması sorunuyla karşılaşılmış ve bu duruma karşılayacak alternatif bir kavram olarak negatif egemenlik önerilmiştir. Reform projesi, Poniatowski'nin kendi kişisel inanç ve felsefesiyle birlikte, dönemin Polonya'sının maruz kaldığı iç ve dış değişkenler göz önünde bulundurularak ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu noktada, Katolik Kilisesine bağlı olan Kralın dini inancının, Anglikan Kilisesi'ne ait bir kavram olan latitudinarianism ile tarif edilmiş olması sorunu ile karşılaşılmış ve bunun yerine Kralın dini inancının Aydınlıkçı Katolisizm çerçevesinde değerlendirilmesi önerilmiştir. Poniatowski'nin reformları XVIII. yüzyıl Avrupa devletlerinde yaygın olan polis devlet (Polizeistaat) anlayışı dahilinde ele alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the reformatory program of the last King of Poland, Stanislaw August Poniatowski. The study focuses on implementing the reforms geared for transforming the existed regime. Therefore, firstly the problems caused by the regime so-called noble democracy or magnate oligarchy are discussed. Attempting to identify the nature of the regime, we encountered the problem of inconsistency between the extensive usage of the term of anarchical structure and characterizing the concept of the anarchy in the political sense. Therefore, an alternative concept,“negative sovereignty”has been proposed in order to eliminate the problem. The reformatory program has been proposed by considering the personal beliefs and philosophy of Poniatowski as well as the inner and outer variables that Poland was exposed in that era. We have also encountered the problem of expressing the religious beliefs of Poniatowski, who was a member of Catholic Church, through Anglican Church term“latitudinarianism”. Thus, it has been proposed that the religious beliefs of Poniatowski should be expressed in the frame of Enlightened Catholicism. The reforms of Poniatowski were interpreted in the frame of police state (Polizeistaat), which was a common practice in European countries in the 18th Century.