Emotional and functional attitudes of native speakers towards Gagauz as an endangered language
Tehlike altında bir dil olan Gagauzcaya karşı anadil konuşucularının duygusal ve işlevsel ve tutumları
- Tez No: 399579
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN BÜYÜKKANTARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışma temel olarak dil tutumları tehlikedeki diller bağlamında incelemektedir. Tehlike altındaki bir dil olan Gagauzca duygusal ve işlevsel tutumlar açısından incelenmiştir. Bu amaçla Gagauz konuşucuların Gagauzca ve Rusçaya karşı olan tutumları araştırılmıştır. Konuşucu tutumlarından ayrı olarak, günlük hayattaki dil kullanımları da bu araştırmada incelenmiştir. Bu çalışmada kişisel bilgi formu ve tutum anketinden oluşan basılı bir anket kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu katılımcıların belli bağlamlardaki dil kullanımları, dil yeterlik seviyeleri, aile üyelerinin dil hâkimiyetleri gibi konulardan oluşan 19 maddeyi içermektedir. Veri toplama aracının ikinci bölümü Gagauzca ve Rusçayı duygusal ve işlevsel tutumlar açısından karşılaştırmak için düzenlenmiş 22 maddeden oluşan bir tutum ölçeğini içermektedir. Ölçek ve form iki dilde de hazırlanmıştır. Veri toplama süreci 2014 yılının Ocak ayında gerçekleştirilmiştir. Anket Gagauzya Özerk bölgesinde yaşayan 137 katılımcıya uygulanmıştır Sonuçlar göstermiştir ki katılımcıların duygusal tutumları Gagauzca için daha yüksek iken, işlevsel tutumlar açısından Rusçaya karşı daha olumlu tutumları vardır. Bu çalışmanın yaş, cinsiyet ve yerleşim yerinin dil tutumları ve kullanımları üzerindeki rolü de incelediği düşünüldüğünde görülmektedir ki yaş ve yerleşim yeri etkilidir. Özellikle genç yaş grubundaki katılımcıların Rusçaya karşı daha olumlu tutumları olduğu görülmektedir. Ayrıca köylerde yaşayan katılımcıların Gagauzcaya karşı daha olumlu tutumlara sahip oldukları bulunmuştur. Benzer şekilde dil kullanımlarının da bu dillere karşı olan tutumlarla paralel olduğu görülmüştür. Son olarak bu çalışma tehlikedeki diller üzerine giderek artan araştırmalara duygusal ve işlevsel tutumlar arasındaki ilişkiyi araştırarak katkıda bulunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly investigated the language attitudes in the context of endangered languages. The Gagauz language, an endangered language, was investigated on the basis of emotional and functional attitudes. To this end, the attitudes of the Gagauz speakers towards the Gagauz and the Russian languages were explored. Apart from the speaker attitudes, the language uses in daily life practices were also investigated in this study. The data collection instrument adopted in this study is a paper-and-pencil questionnaire which included a personal information form and an attitude scale. The personal information form is composed of 19 items which investigates topics such as language uses in certain context, language proficiency levels, language competencies of the family members etc. The second part of the data collection instrument includes a 22-item attitude scale designed to compare the Gagauz and the Russian languages on the basis of emotional and functional attitudes. The scale and form are prepared in two languages. The data were collected in January 2014. The questionnaires were administered to 137 participants living in the Autonomous Territorial Unit of Gagauzia. The results show that the participants have more positive emotional attitudes towards the Gagauz language, while they have more positive functional attitudes towards the Russian language. Considering that this study also investigates the role of age, gender and the place of residence on the language attitudes and uses, it is seen that generally the age and the place of residence were effective. Specifically, participants of young age group have more positive attitudes towards the Russian language. Additionally, the participants living in villages were found to have more positive attitudes towards the Gagauz language. Similarly, the language uses of the speakers are in parallel with their attitudes towards these languages. Finally, this study aimed to contribute to the growing area of research on language endangerment by exploring the relationship between the emotional and functional attitudes.