Somut olmayan kültürel miras (SOKÜM) ve eğitim: Halk kültürü dersi örneği
Intangible cultural heritage (ICH) and education: Example of folk culture course
- Tez No: 399584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ÖĞÜT EKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Bilimi (Folklor), Education and Training, Folklore
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Tez çalışmasında, yurtdışında ve Türkiye'de halkbilimi bilim dalının örgün eğitimde ne şekilde yer aldığının saptanması ve karşılaştırılması amacıyla dünya üzerindeki küreselleşmeye, tek-tipleşmeye karşı oluşturulan, UNESCO'nun temel kültür sözleşmeleri arasında yer alan“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”nin,“Eğitim, Duyarlılığın ve Kapasitenin Güçlendirilmesi”başlıklı 14. maddesi temel alınmıştır. Sözleşmeye“Taraf Devletler”in ülkelerinde yaptıkları örgün eğitim uygulamaları“Periyodik Raporlar”üzerinden incelenmiş ve Türkiye'de yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak daha önce yapılan çalışmalara farklılık katacak yeni bir eğitim materyali örneği oluşturulması amaçlanmıştır. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Genel olarak konuyla ilgili açıklamaların yapıldığı Giriş kısmından sonra yer alan“Kavramsal Çerçeve”başlığını taşıyan birinci bölümde, UNESCO,“Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi”ve Sözleşmenin“Eğitim, Duyarlılığın ve Kapasitenin Güçlendirilmesi”başlıklı 14. maddesi açıklanmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde, Sözleşmeye Taraf Devletlerin Sözleşmeyi imzaladıkları tarihten 6 yıl sonra ve her 6 yılda bir Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetler arası Komitesi'ne vermekle yükümlü olduğu ve SOKÜM Sözleşmesine bağlı olarak ne tür çalışmaların yapıldığını rapor ettikleri“Periyodik Raporlar”ın eğitim maddeleri incelenmektedir. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde, SOKÜM Sözleşmesi bağlamında Türkiye'de yapılan çalışmalar incelenerek MEB Eğitim sisteminin dayandığı“Yapılandırmacı Kuram”açıklanmaya çalışılmış, Sözleşmeyle eş zamanlı yürürlüğe sokulan Halk Kültürü dersini veren yönetici ve öğretmenlerle gerçekleştirilen alan araştırması ve analizlere yer verilmiştir. Ayrıca, SOKÜM eğitimine katkı sağlayan Türkiye'deki Türk Halkbilimi, Türk Halk Bilimi ve Halkbilim bölümleri ile müzeler incelenmiştir. Tez çalışmasının dördüncü ve son bölümünde ise, eğitim teknolojileri konusu üzerine yoğunlaşılarak Halk Kültürü dersini veren/verecek olan öğretmenlere örnek olması adına yapılandırmacı kurama göre hazırlanmış WebQuest (AğAraştırması) örnekleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, to find out and compare how folklore used in formal education both in abroad and Turkey, it is focused on the Article 14:“Education, awareness-raising and capacity-building”of the“Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage”which is one of the UNESCO's basic cultural conventions that generated against globalization and single-typified. Educational practices of the“States Parties”are analyzed and compared with studies in Turkey via“Periodic Reports”. It is also aimed that to create new educational material examples to add the difference to earlier studies. Thesis consists of four main chapters. After the description of the basic subjects in introduction, at the first chapter which is entitled“Conceptual Framework”; UNESCO,“The Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage”and the“Education, awareness-raising and capacity-building”Article 14 are explained, respectively. In the second chapter of the thesis is focused on the“Periodic Reports”and its education articles. These reports include the information such as legislative, regulatory and other measures taken for the safeguarding of the intangible cultural heritage in States Parties territories and the reports are submitted to the Committee by the sixth year of their approvale date and every sixth year thereafter. In the third chapter of the thesis, the educational practices of Turkey by the context of the“The Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage”and“Constructivist Theory”that applied in the educational system in the Ministry of Education in Turkey are analyzed. Also, analysis and the outcomes of the field research which is conducted with the administrators and teachers of the Folk Culture course are given. Moreover, Turkish Folkore and Folklore Departments in Turkey and the museums which are contribute to ICH education are examined. In the fourth and the final chapter of the thesis, while focusing on the topic of educational technology, it is created WebQuest samples that on based the constructivist theory were created for the teachers that teaches Folk Culture course.