Hybridity in Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales: Reconstructing estate boundaries
Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri'nde melezleşme ve sınıflar arasındaki sınırların yeniden çizilmesi
- Tez No: 399605
- Danışmanlar: PROF. DR. HURİYE REİS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 299
Özet
Bu çalışma Geoffrey Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri'ndeki karakterlerini toplumsal hareketlilik sonucu arada kalmış Ortaçağ melez kimlikleri olarak ele almaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma Bhabha'nın sömürgecilik sonrası dönem çerçevesinde geliştirdiği melezleşme, arada kalmışlık, üçüncü alan ve taklitçilik kavramlarından yola çıkarak, Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri'nde çok farklı Ortaçağ melez kimliklerini gözler önüne serdiğini savunmaktadır. Hiyerarşik Ortaçağ toplumu feodal yapısı, ve ruhban sınıfı, soylular ve köylülerden oluşan katı sınıf ayrımıyla bilinir. Zaman içinde bu toplumsal hareketlilik toplumda yükselen ve alçalan bireylerden oluşan bir“orta sınıf”ortaya çıkardı. Bu“orta sınıfa”mensup Ortaçağ insanı toplumca yüzyıllardır kabul görmüş üç sınıftan hiçbirinde kendilerine yer bulamayarak, bu sınıflar arasındaki alanlarda, Bhabha'nın deyişiyle,“üçüncü alan”larda yaşadılar. Ayrıca, bu orta sınıfın toplumda yükselen kısmı, onların sınıflarında bir yer edinebilmek için soylu sınıfını her şekilde, kıyafetlerini, gelenek ve göreneklerini ve hatta dillerini taklit ettiler. Başka bir deyişle,“orta sınıf”a mensup Ortaçağ insanları içlerinde barındırdıkları eski ve yeni toplumsal konumlarından gelen değer ve ilkelerin karışımı sonucu melez ve taklitçi kimlikler edindiler. Chaucer'ın Canterbury Hikayeleri, üç sınıfa dayanan kesin hatlarla çizilmiş Ortaçağ kimliklerinin kıyısında kendi alternatif kimliklerini geliştiren işte bu“orta sınıf”ı yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study of Geoffrey Chaucer's The Canterbury Tales reads his pilgrims as the hybrids of medieval borderline community, created by social mobility. Thus, drawing on Bhabha's postcolonial concepts of hybridity, in–betweenness, third space and mimicry, this dissertation argues that Chaucer's The Canterbury Tales depicts a variety of medieval hybrid identities. The hierarchical medieval society is well–known for its feudal structure and strict estate divisions; namely, the clergy, the nobility, and the commoners. The social mobility, in due time, produced a“middle–grouping”, which emerged out of the upwardly and downwardly mobile medieval people. The members of the“middle–grouping”, could not be fitted into any of the three estates; thus, lived in the territories, in a Bhabhanian third space, constituted by three estates. The social climbers of the“middle–grouping”also imitated the noble way of life: their attire, customs and manners and even their discourse to be accepted into the spheres of the nobility. That is to say, the medieval people of the“middle–grouping”turned into hybrids and mimics along with the mixture of values and norms deriving from their former and present status. Chaucer's The Canterbury Tales presents those people of“middle–grouping”who develop their alternative identities on the borders of the acknowledged identities of the three medieval estates.