Hybridity and heterotopias in China Miéville's weird world of Bas-Lag
Chına Miéville'in tuhaf dünyası Bas-Lag'da hibritlik ve heterotopyalar
- Tez No: 739713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARGARET JEANNE MARİE SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez China Miéville'in Perdido Street Station, The Scar ve The Iron Council dan oluşan roman serisinde kurguladığı Bas-Lag adlı hayali dünyasını serinin ikinci ve üçüncü romanlarına odaklı olarak analiz etmektedir. Miéville sosyo-kültürel ve biyolojik melezlik kavramları ile Foucaultcu bir terim olan heterotopya kavramını kendi dünya inşaatının temel ve karakteristik parçaları olarak kullanır ve bu nedenle tezin amacı, Miéville'ın Tuhaf dünya inşası varyantının hem dünya inşası teriminin tarihi hem de varlığı tartışmalı olan Yeni Tuhaf varyant(lar)ı bağlamında bu kavramları nasıl kullandığını göstermektir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes China Miéville's imaginary world of Bas-Lag, constructed in his novel series consisting of Perdido Street Station, The Scar and The Iron Council, with an analytic focus on the second and third novels of the series. It analyzes his utilization of the concepts of socio-cultural and biological hybridity and also examines the significance, position and relevance of Foucaultian heterotopias in Miéville's worldbuilding. Miéville uses the concepts of hybridity and heterotopias as essential and characteristic parts of his worldbuilding, and the aim of the thesis is therefore to show how Miéville's Weird variant of worldbuilding uses these concepts, in the context of both the history of the term worldbuilding and its New Weird variant(s), whose existence has been contested.