Hybridity in Zadie Smith's white teeth and Hanif Kureishi's the Buddha of Suburbia: A postcolonial study
Zadie Smith'in white teeth ve Hanif Kureishi'nin the Buddhaof Suburbia romanlarında melezlik: Postkolonyal bir çalışma
- Tez No: 928857
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Zadie Smith'in White Teeth ve Hanif Kureishi'nin The Buddha of Suburbia adlı eserlerini temel alarak postkolonyal çalışmalar alanında melezlik konusunu incelemektedir. Tez, her iki yazarın kimlik ve çokkültürlülük temalarını ele alış biçimlerini analiz etmek için karşılaştırmalı bir metodoloji kullanmaktadır. Kültürel miras, tarihsel etkiler ve bireysel deneyimler arasındaki karmaşık bağlantıların kapsamlı bir analizi yoluyla, bu romanların çağdaş İngiliz romanı çerçevesi içinde bileşik kimliklerin nasıl tasvir ettiğini açıklamaktadır. Araştırmanın özünde, kahramanların çeşitli kültürel bağlamlar içinde aidiyet ve öz kimlik duygularıyla ilgili yaşadıkları zorlukların analizi yatmaktadır. Her iki romandaki karakterler, atalarının mirası ile çağdaş Britanya'nın sosyopolitik güçleri arasındaki çatışmaları somutlaştırmaktadır. Her iki yazarın da kültürel kimliklerin akışkanlığını ustalıkla gösterdiğini, böylece geleneksel Britanyalılık anlayışlarına karşı çıktığını ve 1970'lerin Londra'sında melezliğin dönüştürücü özelliğini vurguladığını ileri sürmektedir. Metinlerin analizi sayesinde tez, aidiyet, ırksal önyargı ve kişisel ve kültürel tutarlılık arayışı gibi kalıcı temaları aydınlatmaktadır. Bu romanlarda resmedildiği şekliyle melezliğin, sıradan bir arada yaşamayı aşarak, kimliğin yeniden inşası için bir yönteme dönüştüğü görülmektedir. Tez hem Smith hem de Kureishi'nin İngiliz edebiyatındaki çokkültürlülük söylemine önemli katkılarda bulunduklarını ve postkolonyal bir çerçevede melez kimliklerin akışkan ve sıklıkla çelişkili özüne dair derin içgörüler sunduklarını teyit ederek sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The current study undertakes an examination of hybridity within the realm of postcolonial studies, with particular emphasis on Zadie Smith's White Teeth and Hanif Kureishi's The Buddha of Suburbia. This thesis employs a comparative methodology to analyze the manner in which both authors address themes of identity, and multiculturalism. Through a comprehensive analysis of the intricate interconnections among cultural heritage, historical influences, and individual experiences, this study elucidates how these novels depict the negotiation of composite identities within a contemporary British framework. At the core of this research lies an analysis of the protagonists' challenges related to their sense of belonging and self-identity within varied cultural contexts. The characters in both novels embody the conflicts between their ancestral heritage and the sociopolitical forces of contemporary Britain. The thesis posits that both authors adeptly demonstrate the fluidity of cultural identities, thereby contesting conventional conceptions of Britishness and highlighting the transformative essence of hybridity in 1970s London. Through meticulous analysis of texts, the thesis elucidates the persistent themes of belonging, racial prejudice, and the quest for personal and cultural coherence. It posits that hybridity, as illustrated in these novels, surpasses mundane coexistence, transforming into a fluid method of identity reconstruction. The thesis culminates by affirming that both Smith and Kureishi make substantial contributions to the discourse surrounding multiculturalism in British literature, offering profound insights into the fluid and frequently contradictory essence of hybrid identities within a postcolonial framework.