Suç ve değer ilişkisi: Suça sürüklenmiş çocuklar üzerine bir araştırma
The relation between crime and values: A study on juvenile delinquency
  1. Tez No: 399607
  2. Yazar: ZAFER UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT GELEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmada suç ve değer arasındaki ilişki suça sürüklenen çocuklar örneği üzerinden incelenmiştir. Bu ilişki bağlamında ilk olarak değer ve değer kuramları incelenmiş ve çalışmanın kuramsal yapısını Schwartz'ın değer kuramı üzerinden kurgulanmıştır. İkinci olarak suç olgusunu ve suçlu davranışı açıklamaya çalışan suç kuramları kısaca açıklanarak, çocuk, suç ve çocuk suçluluğu kavramları tanımlanmıştır. Çalışmanın alan araştırması Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurum ve Ankara Çocuk Eğitimevi'nde kalan 170 kişilik bir (erkek çocuk) örnek grubu üzerinden yürütülmüştür. Sonuçlar çocukların sürüklendiği suç türleri ve sahip oldukları değerler arasında arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu durumun yanı sıra akran ve yakın akraba çevresinde suça karışmış bireylerin varlığı, ailenin ekonomik gelir düzeyinin düşük olması, iyi eğitim alamama, ailenin ihmali gibi değişkenler açısından suça sürüklenen çocukların benzer sonuçlar gösterdikleri tesbit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, the relation between crime and values was investigated through juvenile delinquency sample. In the context of this relation, first of all values and value theories were examined and after that the theoretical framework of this study was constructed with Schwartz's Theory of Basic Human Values. Secondly, some crime theories explaining crime and criminal behavior were mentioned briefly. The terms such as child, crime and juvenile delinquency were defined. Field study of this research was conducted in Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurum (Ankara Child and Youth Punishment Execution Institution) and Ankara Çocuk Eğitimevi (Ankara Child Care House). The sample consisted of 170 male juvenile convicts who stayed in both of these places. The results show that there is a meaningful relation between the types of juvenile delinquency and the values these children possess. Also, the presence of a friend or family member who had formerly committed a crime, low income level, having no proper education, negligence of the family are common factors that result in juvenile delinquency.