Ayrımcılıkla mücadele: Çingenelere yönelik ayrımcılık kapsamında pozitif ayrımcılık uygulamalarına eleştirel bir yaklaşım
Fight against discrimination: A critical approach to positive discrimination in the scope of discrimination towards gypsies
  1. Tez No: 399608
  2. Yazar: DURU ŞAHYAR AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ayrımcılık olgusu çok boyutlu bir sorundur. Bu sorunun psikolojik, sosyolojik, hukuki ve siyasi boyutlarının yanında insan hakları boyutu da mevcuttur. Bir insan hakkı ihlali olarak ayrımcılık, insan haklarının korunmasında karşılaşılan en önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu sebeple ayrımcılıkla mücadele yöntemlerinin de sorunun çok boyutlu yapısı göz önünde tutularak geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı ayrımcılık sorununun temelinde bulunan nedenleri ortaya koyarak, ayrımcılıkla mücadelede insan hakları boyutunun önemine dikkati çekmektir. Çalışmanın Birinci Bölüm'ünde ayrımcılık sorunu kavramsal olarak ele alınmaktadır. Ayrımcılık türleri ve ayrımcılığın nedenleri ortaya konmaktadır. İkinci Bölüm'de ayrımcılıkla mücadele yöntemleri ve bir mücadele aracı olarak pozitif ayrımcılık uygulamalarından söz edilmektedir. Pozitif ayrımcılık uygulamaları ülke örnekleriyle ele alınarak tartışılmaktadır. Üçüncü Bölüm'de Çingenelere yönelik ayrımcılığa yer verilmektedir. Tarihsel süreç içinde Avrupa'da ve Türkiye'de Çingenelere yönelik ayrımcılığın boyutları ortaya konmaktadır. Yine bu bölümde Çingenelere yönelik ayrımcılığı ortadan kaldırmayı hedefleyen pozitif ayrımcılık uygulamaları Avrupa ve Türkiye örneğinde karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise ayrımcılıkla mücadelede insan hakları boyutunun önemi ve insan haklarından hareketle ayrımcılık sorununun nasıl ortadan kaldırılabileceği ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Discrimination is a multi-dimensional problem. It has a psychological, a sociological, a legal and a political dimension. Besides, discrimination problem has a human rights dimension. Discrimination as a 'human rights violation' is one of the most important problem in the protection of human rights. Therefore while fighting against discrimination the multidimensional nature of the problem should have been taken into account. This thesis aims to underline the importance of the human rights dimension in the fight against discrimination. The first chapter of the thesis discusses discrimination conceptually. It presents types of discrimination and the causes of discrimination. The second chapter lays out the tools of combating discrimination and mentions 'positive discrimination' as a tool of combating discrimination. In this chapter, 'Positive discrimination' is discussed with country cases. The third chapter focuses on the discrimination against Gypsies. In this framework, discrimination against the Gypsies in Europe and in Turkey revealed in the context of historical background. Also in this section, positive discrimination measures for Gypsies are examined through the comparative approach with the other cases from the Europe and Turkey. The concluding chapter expresses how the problem of discrimination can be eliminated from the perspective of human rights. In this chapter the importance of human rights dimension for figthing against discrimination is highlighted.