Avrupa Birliği'nde ayrımcılıkla mücadele hukukukapsamında eşitlik kurumları: Örnek üye devletler veaday devlet özelinde bir değerlendirme
Equality bodies within the scope of European Union anti-discrimination law: An evaluation in the context of selected member states and the candidate state
  1. Tez No: 1021108
  2. Yazar: BESTE YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Avrupa Birliği'nde ayrımcılıkla mücadele hukukunun temel unsuru haline gelen eşitlik kurumlarını incelemektedir. Çalışmada uluslararası ve bölgesel düzeyde belirlenen normatif standartlar, özellikle Paris İlkeleri, Avrupa Konseyi'nin CM/Rec(2021)1 sayılı Tavsiye Kararı ile ECRI'nin 2 No.lu Tavsiyesi (2017) ve AB düzeyinde 2000'li yıllarda kabul edilen ayrımcılık direktifleri ile eşitlik kurumlarına ilişkin en güncel düzenlemeler olan 2024/1499 ve 2024/1500 sayılı Direktifler referans alınarak kapsamlı biçimde incelenmiştir. Ardından Fransa'daki Hakların Savunucusu (Défenseur des droits), İrlanda'daki İnsan Hakları ve Eşitlik Komisyonu (Irish Human Rights and Equality Commission), Macaristan'daki Temel Haklar Komiseri Ofisi (Alapvető Jogok Biztosának Hivatala) ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) genel işleyişleri, görev ve yetkileri ile iç örgütlenişleri ve bağımsızlık düzeyleri bakımından, ulusal mevzuat ile uluslararası standartlar ve belgeler ışığında değerlendirilmiştir. Çalışma, Fransa'nın Birlik ve insan hakları bağlamında öncü niteliği ve köklü kurumsal geleneği, İrlanda'nın demokrasi ve insan hakları alanında son yıllarda kaydettiği hızlı ilerlemeyi ve kurumlarını bu çerçevede güçlendirmesini, Macaristan'da insan hakları ve kurumsallaşması bağlamında son yıllarda gözlemlenen gerilemeleri ve Türkiye'nin aday ülke statüsü bağlamında TİHEK'in mevcut durumunu analiz ederek, farklı sosyo-politik bağlamlarda eşitlik kurumlarının yapısal ve işlevsel görünümlerine ilişkin karşılaştırmalı bir perspektif ve değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines equality bodies, which have become a cornerstone of anti-discrimination law within the European Union (EU). The study analyses the normative standards established at the international and regional levels, with particular reference to the Paris Principles, the Council of Europe Recommendation CM/Rec(2021)1, and ECRI General Policy Recommendation No. 2 (2017), as well as the EU anti-discrimination directives adopted since the 2000s and, most recently, Directives 2024/1499 and 2024/1500, which lay down updated requirements for equality bodies. Subsequently, the Defender of Rights (Défenseur des droits) in France, the Irish Human Rights and Equality Commission (IHREC), the Office of the Commissioner for Fundamental Rights (Alapvető Jogok Biztosának Hivatala) in Hungary, and the Turkish Human Rights and Equality Institution (TİHEK) are examined in terms of their overall functioning, mandates and powers, organisational structures, and independence, with reference to national legislation as well as international standards and instruments. The study, by analyzing France's pioneering role and long-standing institutional tradition in the context of the Union and human rights, Ireland's rapid progress in recent years in the field of democracy and human rights and the consequent strengthening of its institutions, the regressions observed in Hungary in recent years in the context of human rights and institutionalization, and the current state of TİHEK in Türkiye, considered in the framework of its candidate country status, provides a comparative perspective and evaluation of the structural and functional features of equality bodies across different socio-political contexts.