Avrupa Birliği hukukunda ayrımcılıkla mücadele: 2000/78 sayılı direktif özelinde bir inceleme
Anti-discrimination in European Union law: A review specially to directive 2000/78
- Tez No: 844329
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKE GÖÇMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Avrupa Birliğinde ayrımcılıkla mücadele konusu geçmişi eskiye dayanmış olsa da açıkça AB müktesebatında yer alması Amsterdam Antlaşması sonrasında mümkün olabilmiştir. Bu tarihten sonra ise AB Temel Haklar Şartının da dahil olduğu birincil hukuk kaynakları ve 2000/78 sayılı direktifin olduğu ikincil hukuk kaynakları AB müktesebatında yerini almaya başlamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde bu kapsamda ayrımcılık yasağının AB hukukundaki gelişim süreci, bu konudaki birincil, ikincil hukuk kaynakları ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise Birliğin ikincil hukuk kaynaklarından olan 2000/78 sayılı İş ve Mesleki Alanda Eşit Muamelenin Gerçekleştirilmesine Yönelik Genel Bir Çerçeve Getiren direktif incelenmektedir. Bu kapsamda ilk olarak direktifin kapsama alanı, hangi amaçla çıkartıldığı ve genel özelliklerinden bahsedimektedir. Akabinde direktifte yer alan mesleki gereklilik, pozitif eylemi uyumlaştırma tedbilerinin neler olduğu incelenmektedir. En son olarak ise direktifin etkinliğinin arttırılabilmesi için getirilen hak arama yolları, ispat kuralları ve mağdurlaştırma terimin neler olduğu ele alınmaktadır. Bu konuda ABAD tarafından verilen kararlarda ise direktifin hukukun genel ilkeleri de gözetilerek geniş ve amaçsal olarak yorumlandığı ve bu şekilde direktifin kapsama alanının arttırıldığı anlaşılmaktadır. Lakin ABAD bu şekilde hareket ederken üye devletlerin takdir yetkilerine karışmamak istediği de anlaşılabilmektedir. Tüm bu anlatılanlar ışığında uzunca bir süredir farklı şekilde gelişen ayrımcılıkla mücadele hukukunun gelişmesinde ABAD'ın temel bir etken olduğu, bu kapsamda Birliğe ve üye devletlere yol gösterdiği söylenebilecektir.
Özet (Çeviri)
The issue of fighting discrimination inside the European Union has a long history however it was explicitly included in the Union's acquis following the Amsterdam Treaty. Since that date, primary legal sources including the EU Charter of Fundamental Rights and secondary legal sources such as Directive 2000/78 have become part of the Union's acquis.This first section of the study examines the development process of the prohibition of discrimination in Union law and focusing on primary and secondary legal sources and international agreements. The second section of the study examines Directive 2000/78, which is one of the secondary legal sources of the Union, and provides a general framework for equal treatment in employment and occupation. Firstly, the scope of the directive, the purpose for its enactment, and its general characteristics are discussed. Eventually, the professional requirements and the measures for accommodating positive action included in the directive are examined. In the end, the study addresses the means of seeking remedies, rules of proof, and the concept of victimization introduced to enhance the effectiveness of the directive. In these decisions, the Court of Justice has taken into consideration the general principles of law and interpreted the directive extensively and purposively, resulting in an expansion of its scope. However, it is apparent that the Court of Justice is careful not to encroach upon the discretionary powers of the Member States while adopting this approach. Considering all of these factors, it can be said that the Court of Justice has been a crucial factor in the development of anti-discrimination law, guiding both the Union and the Member States.