Oral yolla alınan K2 ve D3 vitamininin sıçan kalvaryal kemik defektlerinin sığır kaynaklı kemik grefti ve rezorbe olabilen kolajen esaslı membran ile rejenerasyonu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The effect of orally taken vitamin K2 and D3 for the regeneration of rat calvarial bone defects with bovine bone graft and resorbable collagen based membrane
- Tez No: 807964
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE ÖZTÜRK ÖZENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, sıçanlarda kalvaryal kritik boyutta kemik defektinin (KBKD) yönlendirilmiş kemik rejenerasyonuna (YKR) K2 ve D3 vitaminlerinin tekli veya kombine kullanımının etkilerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilen 24 adet erişkin, erkek Sprague-Dawley sıçanların kalvaryalarında sağ ve sol olarak 2 adet KBKD oluşturuldu. Sol defektler boş (B defekt) bırakıldı, sağ bölgedekilere sığır kaynaklı kemik grefti ve kolajen esaslı rezorbe olabilen membran (GM defekt) uygulandı. Kontrol grubuna (n=6) distile su, K grubuna (n=6) 30 mg/kg MK-7 K2, KD grubuna (n=6) 30 mg/kg MK-7 K2 ile 2 µg/kg D3 vitamini ve D grubuna (n=6) 2 µg/kg D3 vitamini 8 hafta günlük oral olarak verildi. Sıçanlar, ameliyattan 8 hafta sonra sakrifiye edildi. Histolojik ve histomorfometrik analizler yapıldı. Osteokalsin, IL1-β ve kaspaz-3 immünohistokimyasal değerlendirildi. Radyolojik değerlendirme 4. ve 8. haftalarda yapıldı. Bulgular: Her grupta yeni kemik oluşumu, GM defektlerinde B defektlerinden yüksekti (p0,05). Osteokalsin pozitif hücreler, tüm gruplarda GM defektlerinde B defektlerinden yüksekken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to evaluate the effects of single or combined use of vitamins K2 and D3 on guided bone regeneration (GBR) of calvarial critical size bone defect (CCSD) in rats. Materials and Methods : The 24 adult male Sprague-Dawley rats used to develop two CCSD; the left defect was left blank (B defect), the right defect were treated with a bovine bone graft and collagen based resorbable membrane (GM defect). For control group (n=6), distilled water, for the K group (n=6), 30 mg/kg MK-7 K2, for KD group (n=6), 30 mg/kg MK-7 K2 with 2 g/kg vitamin D3, and for D group (n=6), 2 g/kg vitamin D3 was administered orally daily for 8 weeks. Rats were sacrificed at 8 weeks. Histological, immunohistochemically and radiographical analyzes was performed. Results: New bone formation (NBF) was higher in GM defects than in B defects of all groups (p0.05). Osteocalcin was higher in GM defects than in B defects (p0.05).