Anestezi yoğun bakım ünitesinde takip edilen organofosfat zehirlenme olgularının retrospektif olarak incelenmesi
The retrospektif evaluation of organophosphat intoksication cases followed in i̇ntensive care unit
  1. Tez No: 359144
  2. Yazar: ALİ İHSAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Organofosfatlar (OF) ucuz ve kolay elde edilebilir olması nedeniyle tarım alanında sık ve kontrolsüz şekilde kullanılmaktadır. Tüm dünyada böcek ilaçlarına bağlı en sık görülen zehirlenme nedenlerinin başında gelir. Mortalitesi oldukça yüksektir ve mortalite genellikle gecikmiş veya uygunsuz tedavinin sonucudur. Bu çalışmada Ocak 2006-Aralık 2011 yılları arasında Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde takip ve tedavileri yapılan vakaların demografik, biyokimyasal, klinik bulguları, Glasgow koma ve APACHE II skorlarının incelenmesi yapılarak mortalite üzerine etkileri retrospektif olarak araştırıldı.Materyal ve Metot: Çalışmaya Ocak 2006 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesine OF intoksikasyonu nedeniyle takip edilmiş olan 18 yaşından büyük 47 hasta dahil edildi. Hasta dosyalarından; yaş, cinsiyet, maruziyet şekli, alım yolu, mekanik ventilatörde kalış süresi, yoğun bakımda yatış süresi, labaratuar tetkikleri (tam kan, biyokimya, arter kan gazı), GKS ve APACHE II skorlaması verileri incelendi. Mortalite üzerine etkileri analiz edildi. Veriler Pearson korelasyon testi, Mann-Whitney U ve ki-kare testi ile analiz edildi.Bulgular: Çalışmaya alınan 47 hastanın 33'ü (%70,2) kadın, 14'ü (%29,8) erkekti. Hastalarımızın ortalama yaşı 25,8±11,8 idi. Hastalardan 38'i (%80,9) intihar amaçlı, 9'u (%19,1) kazara OF'a maruz kalmışlardır. 45 (%95,7) hasta oral yoldan, 2 (%4,3) hasta inhaler yolla OF'a maruz kalmıştır. Yoğun bakımda takip edilen 47 hastadan 41'i (%87,2) taburcu edilmişken, 6 (%12,8) hasta eksitus olmuştur. Hastalarımızda geliş GKS ortalaması 10,9±4,2 idi. Hastaların ortalama APACHE II skoru 18,3±9,1 idi. Hastaların yoğun bakımda ortalama kalış süreleri ortalama 5,9±5,4 (min-maks:1-25) gündü. Ortalama MV süresi 2,02±3,26 idi.Mortalite, MV, GKS, APACHE II ve yoğun bakımda kalış süresi arasındaki korelasyonu Pearson korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Because of their low price and easy accessibility, organophosphate insecticides are used in farming often and in an uncontrolled way. They are one of the most common reasons of poisoning by insecticides in the world. The rate of mortality caused by organophosphates is considerably high and the general reason of mortality is late or inappropriate treatment. In this study, demographic, biochemical, clinical findings of the patients, who were treated between January 2006-December 2011 in Anesthesia Intensive Care Unit, were retrospectively explored to see effects on mortality by examining the scores of GKS and APACHE II.Method: 47 patients who were older than 18 years old and who drank pesticides including organophosphate or exposed to organophosphate were included in this study in Intensive Care Unit (ICU) of The Department of Anesthesiology and Reanimation, The Faculty of Medicine, Dicle University between January 2006-December 2011. Gathered from the patient files, all the data which affect morbidity and mortality and provide information about prognosis such as age, gender, the type of exposure and intake, the time of ventilation use, duration of the stay in ICU, the laboratory surveys (hemogram, biochemical tests, arterial blood gas), GKS and APACHE II scores were analyzed. Their effects on mortality were analyzed. Data were analyzed with Pearson correlation test, Mann-Whitney U and Chi-Square Test.Findings: 33 (70,2%) patients out of 47 were female, 14 (29,8%) were male. The mean age of the patients was 25,8±11,8. 38 (80,9%) of patients were exposed to organophosphate with the intent of suicide, 9 (19,1%) of them were exposed accidentally. 45(95,7%) patients were exposed orally, 2(4,3%) patients were exposed by inhaling organophosphate. 41 (87,2%) patients out of 47, who were under the supervision of ICU, were discharged and 6 (12,8%) of them died. The average of GKS of the patients was 10,9±4,1. The average score of APACHE II was 18,3±9,1. The average duration of the stay in ICU was 5,9±5,4 (min-max:1-25) days. The average duration of MV was 2,02±3,26.Correlation between mortality, MV, GKS, APACHE II and the duration of stay in intensive care unit was evaluated with Pearson correlation test.