Emin Alper's cinema from the perspective of critical masculinity studies and ecofeminism
Eleştirel erkeklik çalişmalari ve ekofeminizm perspektifinden Emin Alper sinemasi
- Tez No: 830476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL EDA ÖZGÜL TAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Emin Alper'in sineması erkeklik ilişkilerine ve erkeklerin doğa ile olan iktidar ilişkisine elverişli bir tartışma alanı oluşturmaktadır. Bu sebeple bu çalışmada Emin Alper'in Tepenin Ardı, Abluka ve Kurak Günler filmlerini eleştirel erkeklik çalışmaları ve ekofeminizm perspektifinden inceliyorum. Emin Alper'in bu filmlerinin doğanın sömürüsü ile erkekliği ve erkek kurumlarının içerdiği şiddeti ilişkilendirerek eleştirdiğini iddia ediyorum. Hegemonik erkeklik söylemlerinin bu şiddeti nasıl desteklediğini ve nasıl neden olduğunu ve erkeklerin iktidar mücadelesine etkisini göstermeyi hedefliyorum. Bu çalışma, eleştirel erkeklik çalışmaları ve ekofeminizm üzerine birlikte çalışmayı gerekli bulan araştırmacıların fikirlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Tezde öncelikle eleştirel erkeklik çalışmaları ve ekofeminist bakış açısının birlikte nasıl çalışabileceğini tartışıyorum. Ardından Türkiye sinemasındaki eleştirel erkeklik çalışmalarına bakıyorum. Ardından Emin Alper'in Tepenin Ardı, Abluka ve Kurak Günler adlı üç filmini eleştirel erkeklik ve ekofeminizm perspektifinden inceliyorum.
Özet (Çeviri)
Emin Alper's cinema constitutes a suitable discussion area for the hegemonic relations of masculinities among themselves and their power relationships with nature. For this reason, in this study, I aimed to examine Emin Alper's films Tepenin Ardı, Abluka and Kurak Günler from the perspective of critical masculinity studies and ecofeminism. I examine these films, and claim that Emin Alper criticizes masculinity by associating the violence of male institutions with the exploitation of nature. I aim to demonstrate how the hegemonic masculinity discourses support and cause this violence, as well as its effect on men's power struggle. This study was created by using the ideas of researchers who found it necessary to work together on critical masculinity studies and ecofeminism. In the thesis, firstly, I discuss how the study of critical masculinity studies and ecofeminist perspective can work together. Following that, I look into the critical masculinity studies in Turkish cinema. Then, I examine three films Tepenin Ardı, Abluka and Kurak Günler of Emin Alper from the perspective of critical masculinity and ecofeminism.