The search for identity and individuation process: The female hero's quest in Ursula K. Le Guin's The Tombs of Atuan and Tehanu
Benlik arayışı ve birey olma süreci: Ursula K. Le Guin'in Atuan Mezarları ve Tehanu eserlerinde kadın kahramanın arayış yolculuğu
- Tez No: 399638
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez Ursula K. Le Guin'in Atuan Mezarları ve Tehanu eserlerinde, arayış yolculuğu ve birey olma süreci kavramlarını kadın kahraman açısından incelemektedir. Kadın kahraman ve arayış yolculuğu, Joseph Campbell'in tek mit teorisi ve Carl Jung'un birey olma sürecinde büyük önem taşıyan arketipleri—persona/maske, gölge, anima-animus ve benlik—ışığında ele alınmıştır. Yerdeniz serisindeki erkek kahraman Ged ile karşılaştırıldığında, bu iki eserdeki kadın kahraman Tenar'ın hikayesi de bir“yetişkin olma”hikayesidir ve bu süreçte o da benzer evrelerden geçmektedir. Fakat gerçek benliğini bulma amacıyla fiziksel bir yola çıkan erkek kahramandan farklı olarak, kadın kahramanın yolculuğunun daha çok içe dönük ve psikolojik olduğu görülmektedir. Aslında kadın kahramanın yolculuğu iki boyutludur. Ataerkil toplum yapısının kadına yakıştırdığı ve yapıştırdığı klişe kadın rolleri, tabular ve erkeğin kadından üstün olduğu anlayışına sahip olması, kadının kendini arama yolculuğunda hem içsel hem de dışsal faktörlerle karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Kendi içsel arayış yolculuğunda, korkularıyla mücadele edip, gölgesiyle yüzleşirken, aynı zamanda toplum içinde hem bir kadın hem de bir birey olarak yaşadığı zorluklar ve çelişkilerle başa çıkmak durumundadır. Buna bağlı olarak, birey olma süreci kadın ve erkekte farklı işlediğinden kadın kahraman için alternatif bir arayış yolculuğu söz konusu olduğu görülmektedir. Mitlerde ve edebiyatta çoğu zaman yolculuk kavramı, erkek kahramanın zorluk ve sınamalardan geçtiği fiziksel bir yolculuğa işaret etse de, kadın kahraman da fiziksel değilse de psikolojik bir yolculuğa çıkmaktadır. Bu tez ayrıca erkek kahramanın tek başına edinilmiş başarısı üzerine yoğunlaşan yolculuğundan farklı olarak, kadın kahramanın da birey olmak adına bir yolculuğa çıktığını ancak bunun toplumsal bir şekilde, yani etkileşimler yoluyla elde edildiğini göstermeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the concept of quest and individuation process with regards to the female hero in Ursula K. Le Guin's The Tombs of Atuan and Tehanu. The female hero and her quest is examined under the light of Campbell's monomyth theory and Jung's archetypes, including the persona, shadow, anima-animus and self, which have crucial importance in the female hero's individuation. In a comparison with the male hero, Ged, the female hero, Tenar's story in these two novels is a coming of age story as well, and she goes through similar phases in this process. However, different from the classical male hero, who sets off a physical journey to actualize his goal of finding the true self, it is seen that the female hero starts a psychological journey inward. The stereotypical and predetermined roles, taboos and the understanding that the male is superior in patriarchal societies cause the female hero to face both internal and external factors. During her journey inward, she deals with her fears and comes to terms with her shadow, at the same time she has to struggle with the outside conflicts she confronts in the society both as a woman and as an individual. Thus, for the female hero, an alternative monomyth is considered essential as the process of individuation operates differently in men and women. Although the concept of the journey in myths and literature is most of the time based on a physical journey, during which the male hero faces several trials and challenges, the female hero, as well, goes on a journey, though not physically but psychologically. This thesis also aims to prove that there also exists a journey for the female hero into individuation attained in a communal sense through interactions, different from the male hero's quest, which concentrates on solitary achievement.