Understanding chicana feminism: Tradition and rebellion in Ana Castillo's ?So Far From God?
Çikana feminizmi anlamak: Ana Castillo'nun ?Tanrıdan Çok Uzak? adlı romanında gelenek ve başkaldırı
  1. Tez No: 294669
  2. Yazar: YASEMİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Ana Castillo, önemli bir Çikana Feminizm yazarı olarak bilinir. Erkek egemen toplum tarafından ezilmiş kahve tenli Çikana kadınlarının boyun eğiş hikayelerini konu edinir. Çikana Feminizminin eş anlamlısı olan Xicanisma teriminin yaratısı olan yazar Çikana feministlerinin mücadelesini anlatmayı amaç edinir. Edebi eserleri Çikana'ları baskın topluma meydan okumaya zorlar. Meksikalı Amerikalı kadınların yaşamlarında karşılaştıkları kimlik, cinsiyet ve ikilem durumlarını gözler önüne serer ve eserlerinde kullandığı kadın karakterleriyle bizlere Çikana kadınlarının sorunlarını yapıcı bir dille anlatır.Çikana kadınları olarak da bilinen Latin kadınları geçmişten bu yana Amerika'nın özellikle de güneybatısına itilmiş, kültürel, sosyal, politik ve ekonomik olarak dışlanmıştır.. Tarihleri çok eskilere, güçlü kadın savaşçılara, baskın anne figürlerine ve insanüstü tanrıçalara dayansa da bu güç zamanla özellikle de Aztek halkının burjuvazi eylemleri, İspanyolların ise sürekli işgalleri ile zayıflatılmıştır.Ana Castillo, Tanrıdan Çok Uzak adlı romanında kadın gücünü yeniden ortaya çıkarır. Romanında büyük üzüntüler ve kederler içinde bir kadının küllerinden yeriden doğmasını konu alır. Bu konu, yalnızca diğer kadınlar için bir model olmaktan öte efsanevi kadın karakterlerinin gücünün yeniden gün yüzüne çıkarılması için de bir ışık niteliğindedir.Bu bastırılmış ırkın geçmişten günümüze tarihi verilerek, okuyucuya Çikana kadınlarının kendilerine karşı bir tehdit olan topluma nasıl başkaldırdıkları gösterilmek istenmiştir. Kadının, geleneksel değerleri nasıl yıktığını, kendisine hayatı zorlaştıran erkeklerden daha üstün olduğunu ve artık bir birey olarak nasıl davrandıklarını Castillo etkileyici bir dille gözler önüne serer.Bu çalışma kadının gücünü yeniden kazanışını inceler. Castillo güçlü ve akıllı kadın karaketerler yaratarak ataerkil toplumun karşı çıktığı normları yıkar. Ataerkil egemen toplum düzenini anaerkil toplum düzeniyle yer değiştirir. Böyle bir çabayla kendisine miras kalmış olan kadın sorunsalına etkileyici bir bakış açısıyla değinir.
Özet (Çeviri)
Ana Castillo has emerged as a prominent Chicana writer. She examines the history and subjugation of women of color, specifically brown- skinned women, Chicanas, by a patriarchal society. Coining the term Xicanisma, a synonym for Chicana feminism, Castillo aims to include more women into the struggle faced by Chicana feminists. Her literary works force Chicanas to challenge the dominant society. She examines the issues of identity, sexuality, and duality that Chicanas face in their lives and shows the female characters in her novels dealing with these issues in constructive ways.Latina women also known Chicana women have traditionally been culturally, socially, politically, and economically marginalized in the United States, particularly in the Southwestern region. Despite the fact that their heritage, which extends back for centuries, consists of forceful women warriors, dominant mothers, and superhuman goddesses, the power base has been weakened by a combination of circumstances beginning with the burgeoning militarism of the Aztecs and the colonization by the Spaniards. ?Monotheistic Catholicism and its pantheon of male saints replaced earlier matriarchal cultures which resulted in an abject subjugation of women? (Davis, 2004:x).In So Far From God Ana Castillo sets out to reclaim the power feminine. She creates a novel in which an older female, despite having suffered tremendous losses and sorrows, rises from her own ashes to save her community from the same ills that infect many impoverished, indigenous communities in the late 20th and early 21st century. Castillo not only creates a viable and identifiable role model with whom women everywhere can identify, she layers in and infuses her fiction with European and early meso- American mythological, historical, and legendary figures as a means to recapture the diluted power once the main purview of females.By giving the background of this oppressed nation from very beginning of the history to the present, it is tried to be understood by the reader how the Chicana women in the novel try to function in a society that neither understands nor respects them, in fact, which works against them. They are much stronger than the men in their lives, who do not or cannot help them overcome the abuse of their society: companies that encourage employees' contact with residual radiation, the violent attack on a defenseless woman, discrimination, and the loss of Native American autonomy by European conquest. Castillo portrays subjects who resist traditional roles and the hardships of their society while exploring their individual paths or callings.This study examines how Castillo attempts to reempower women. It discusses the ways in which Castillo creates strong and wise females who seem to have supernatural, paranormal, and/or somehow mystical powers. Further it traces how Castillo, as a writer, acts as an agent for change as she uses her characters' situations, behaviors, and experiences to critique unacceptable social conditions.Finally, this study takes up Castillo's attempt to dismantle patriarchy and her replacement of it with matriarchy. In doing so, Castillo is addressing the problems inherent in marginalization.