Çukurova'da sulanan ve sulanmayan buğday ve pamuk tarlalarındaki böcek faunasının saptanması
Insect fauna of irrigated and non-irrigated wheat and cotton field in Çukurova(Turkey)
  1. Tez No: 39966
  2. Yazar: YILDIZ BULU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
49 ÖZET Çukurova'da sulanan alanlarda yetiştirilen buğday ve pamuk tarlaları ile sulanmayan alanlarda yetiştirilen buğday ve pamuk tarlaları arasında böcek faunası yönünden farklılık olup olmadığını saptamak amacıyla bu çalışma 1993-1994 yıllarında Çukurova'da 4'ü sulanan, 4'ü sulanmayan olarak seçilmiş 8 buğday ve 8 pamuk tarlası olmak üzere toplam 16 tarlada yürütülmüş ve çukur tuzak yöntemi, gözle kontrol yöntemi, atrap ve D-vac olmak üzere 4 değişik örnekleme yöntemi ile böcek toplamaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, sulanan alanlarda yetiştirilen buğdaylarda 74 böcek türü saptanırken, sulanmayan alanlarda yetiştirilen buğdaylarda 78 böcek türü saptanmıştır. Yine bu çalışmada sulanan pamuk tarlalarında 116 böcek türü saptanırken, sulanmayan pamuk tarlalarında 135 böcek türü saptanmıştır. 1993 yılında sulanan ve sulanmayan alanlarda yetiştirilen buğdaylarda tür zenginliği değeri sırasıyla 0.782 ve 1.506 olarak bulunurken, 1994 yılında sulanan ve sulanmayan alanlarda yetiştirilen buğdaylarda tür zenginliği değeri sırasıyla 1.987 ve 2.096 olarak bulunmuştur. Yine 1993 yılında sulanan ve sulanmayan pamuk tarlalarında tür zenginliği değeri sırasıyla 1.778 ve 1.338 olarak bulunurken, 1994 yılında sulanan ve sulanmayan pamuk tarlalarında tür zenginliği değeri sırasıyla 1.585 ve 1.651 olarak ortaya çıkmıştır.50 özellikle sulanmayan pamuk tarlalarında, sulanan pamuk talalanna oranla daha fazla böcek türünün bulunması, bu alanlarda tarımsal faaliyetlerin (sulama, gübreleme, mücadele vb. ) daha sınırlı olarak uygulanmasıyla buradaki doğal dengenin diğer bölgeye oranla daha az bozulmuş olduğu kanaatini uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY This study was conducted to find out the insect fauna differences in between irrigated and non-irrigated wheat and cotton fields in Çukurova Region in 1993 - 1994. Insects were collected from 4 irrigated and 4 non-irrigated in total 8 wheat and 8 cotton fields by 4 different methods, which are by pit-fall traps, visual inspection, net and D-vac aspiration machine. According to the results from irrigated fields 74 insect species and from non-irrigated fields 78 insect species were found in wheat fields. Also in irrigated cotton fields 116 and non-irrigated fields 135 insect species were found. In wheat fields irrigated and non-irrigated fields species diversity index were found in 1993 0.782 and 1.506, and in 1994 1.987 and 2.096 respectively. In cotton fields irrigated and non-irrigated fields species diversity index were found in 1993 1.778 and 1.338, and in 1994 1.585 and 1.651 respectively. Particularly, in non-irrigated cotton fields the number of insect species were higher than irrigated fields. This is probably to the because of this wind of agricultural areas have limited agricultural practices (for example irrigation, fertilization, plant protection ect. ) the natural balance is not disturbed compare to the irrigated fields.