Nepotizmin yenilik ve yetenek yönetimi üzerine etkisi
Nepotism effect on innovation and talent management
  1. Tez No: 399661
  2. Yazar: YASEMİN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, işletmelerde çalışanların nepotizm (akraba kayırmacılığı) algılamaları ile yenilik ve yetenek yönetimi üzerindeki ilişkiyi tespit ederek nepotizmin yenilik ve yetenek yönetimi üzerine etkisini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, iki üretim işletmesinde toplam 385 yönetici ve çalışan üzerinde literatür ışığında bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Genel olarak nepotizm, işverenlerin akrabalarını kayırmasıdır. Araştırmada nepotizm beş boyutta ele alınmıştır. Birincisi aile bireylerinin rolü, ikincisi aile bireyi olmayanların rolü, üçüncüsü eşitlik, dördüncüsü akraba kayırmacılık ve beşincisi ise profesyonelliktir. Yaşam kalitesini arttırmada bir araç olarak yenilik yönetimi var olan bir ürün veya hizmete yeni bir boyut kazandırmaktır. Yetenek yönetimi ise işletmeleri başarılı bir şekilde geleceğe taşıyacak bir araçtır. Yenilik yönetimi ve yetenek yönetimi ise ayrı ayrı boyutlarda incelenmiştir. Araştırma sonucunda, aile üyelerinin kayırılmasının aile üyesi olmayan diğer çalışanlar üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu, yenilik yönetimi ve yetenek yönetimini olumsuz etkilediği görülmüştür. Anahtar Kelimeler 1. Nepotizm 2. Yenilik Yönetimi 3. Yetenek Yönetimi
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis, nepotism perception of employees in en-terprises by determining the reletionship on the innovation and talent management is to introduce the effects of the perception of nepotism on innovation and talent management. In this context, a study in the literature was carried out in two manifacturing enterprises on a total of 385 managers and employees. Overall, nepotism is relative favoritism of the employer. In this research nepotism was discussed in five points. The first one is the role of family members, the second one is the role of non-family members, the third one is equality, the forth one is relative favoritism and the last one is professionalism. The management of innovation as a tool for improving of the quality of life is to gain a new demension for a product or a service. The talent management is a tool to move the business successfully into the future. The innovation management and talent management were examined in separate points. As a result of this study, it has been seen that family member favoritism affects on the other non-family members employees negatively and innovation management and talent management also affect negatively from family favoritism. Keywords 1. Nepotism 2. Innovation Management 3. Talent Management