İş etiği ve Aksaray ilindeki işletme yöneticilerinin etik algısı üzerine bir araştırma
Business ethics and operating in Aksaray, ethical perceptions of business managers an investigation
  1. Tez No: 399662
  2. Yazar: FERDİ YÜKSEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET HALİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş etiği, hızla küreselleşen iş dünyasının son dönemlerinde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşan bir kavramdır. Sürekli olumlu yönde ilerleyen iş yaşamında etik sorumlulukların saptanarak doğru bir biçimde uygulanması işletmeler açısından hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda işletme yöneticilerin etik ilkelere bakış açısını araştırmak ve iş etiğine yönelik tutumlarını belirlemek işletmelerin uzun vadedeki karşılaşması olası olan sorunlarının önüne geçmek için en etkili yoldur. Bu araştırmanın amacı, Aksaray ilinde faaliyet gösteren işletme yöneticilerinin işletmenin çevresel faktörlerine karşı etik sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini tespit etmektir. Bu araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iş etiği ile ilgili yazın taraması yapılmış ve konu ana hatları ile incelenerek tanımlamalar yapılmıştır. İkinci bölümde ise, işletme yöneticilerinin iş etiği algıları ve iş etiğine dair tutumlarını saptamaya yönelik yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Veriler Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletme yöneticilerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler istatiksel analize tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; Aksaray Organize Sanayi Bölgesi'nde araştırmamıza katılan yöneticilerin çalışanlara, müşterilere ve sosyal çevrelerine yönelik etik sorumluluklarının pek çoğunu yerine getirdikleri ve yaş, iş yerindeki pozisyon, eğitim düzeyi, mevcut iş yerinde çalışma süresi, sektördeki toplam çalışma yılı, çalışan sayısı ve faaliyete başlama yılı gibi faktörlerin etik algılarında etkili olmadığı sonucuna varılırken, çalışılan sektör ile etik algı arasında anlamlı bir farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Business ethics is a very swifly spreading concept in recent periods of rapidly globalizing business world. Performing correctly by determining ethics responsibilities has vital importance, in terms of companies. In this context examining the point of view of business managers to ethics principals and determinig their manners to business ethics is the most effective way to avoid the problems that companies come across in the long term. The aim of this research is determining wheter or not the business manager operating in Aksaray province, fulfill the ethics responsibilities to the environmental factors of firm. This research consists of two parts. In the first part the scanning about the business ethics is done and determinations are done by examining the subject with main points. In the second part, the face face questinnaire pratice is done intented to determine the business ethics senses and the manners about business ethics of business managers that are active in Aksaray Organized Zone. Acqured datas are subjected to statistical analysis. According to the result of the research; at the Organized Industrial Zona, the managers joined our research fulfilled the lots of responsibilities intendet to workers, customers factors like age, the position at workplaca, training level, working period at current workplaca, total working year at sector, worker number and beginning your of activity are not effective; reached the result that there is a meaningful difference between worked sector and etik sence.