Evli bireylerin algılanan sosyal destek düzeyi ve yaşam doyumları ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki
The married individuals with perceived social support level relationship between life satistifaction and problem solving skills
  1. Tez No: 399682
  2. Yazar: HÜLYA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sosyal desteğin bireyin beden ve ruh sağlığı açısından önemli olduğu son yıllarda yapılan sosyal destek araştırmalarının bulgularındandır. Sağlıklı bireylerin, sağlıklı aileler oluşturacağı yaklaşımından hareketle evli bireyler açısından sosyal destek, problem çözme ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi ele alan bu araştırmanın amacı, algılanan sosyal destek düzeyinin problem çözme becerileri ve yaşam doyumu puanları arasında anlamlı ilişki olup olmadığını belirlemektir. Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemi oluşturulurken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden, uygunluk örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan çalışan evli bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya 246 kadın, 254 erkek olmak üzere toplam 500 kişi katılmıştır. Bu araştırmada demografik bilgiler için kişisel bilgi formu, problem çözme becerilerini ölçmek amacıyla Problem Çözme Envanteri, yaşam doyumlarını ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği ve algılanan sosyal destek düzeylerini ölçmek için Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Anketten elde edilen verilerin analizinde, SPSS İstatistik Paket Programı kullanılmıştır. Evli bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre Evli bireylerin problem çözme becerisi ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Evli bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonuçlarına göre evli bireylerin yaşam doyumları ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasında yüksek düzeyde, pozitif anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the findings of the social support studies carried out in the recent years reveals that the social support is important for the physical and mental health of an individual. Given the approach that the healthy individuals will start healthy families; the aim of this study- which deals with the relationship between the social support, problem solving and life satisfaction in terms of the married individuals- is to identify whether the perceived social support level predict the problem solving skills and life satisfaction scores significantly or not. This study follows the relationship screening model. While constituting the sample, the convenience sampling method was used among the types of non-probability (non-random) sampling methods. The sample of this study comprises of married and working individuals from Ankara city. The sample group comprised a total of 500, 246 of which are females and 254 males. In this study; Personal Information Form to gather the demographical data, Problem Solving Inventory to measure the problem solving skills, The Satisfaction with Life Scale (SWLS) to measure the life satisfaction levels and Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) to measure the social support levels were used. SPSS Statistical Package Programme was used for the analysis of the data collected through the questionnaire. According to the results of the correlation analysis conducted in order to identify the relationship between the perceived social support levels and the problem solving skills of the married individuals, it was observed that there was significantly positive relationship at a high level between the problem solving skills and perceived social support levels of the married individuals. According to the results of the correlation analysis conducted in order to identify the relationship between the perceived social support levels and the life satisfaction levels of the married individuals, it was observed that there was significantly positive relationship at a high level between the life satisfaction and perceived social support levels of the married individuals.