Hadis usulü eserlerine göre merdud hadis türleri
Types of rejected (mardūd) ahādīth
- Tez No: 399681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BEYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hadis usulü ilminin en önemli ve şümullü konularından biri olan merdud hadis reddedilmesi gereken hadisleri ifade eden ve makbul hadisin mukabili olarak kullanılan bir kavramdır. Tez içerisinde zayıf hadisler ve mevzu hadisler olmak üzere iki başlık altında ele aldığımız merdud hadislerin zayıf hadisler başlığı altında birçok türü mevcuttur. Birinci bölümde merdud hadis lügat ve ıstılâhî manaları itibariyle incelenip kavramın doğuşu ve gelişim seyri belirlediğimiz eserler içerisinde incelenmiş ve merdud hadis türlerinin eserlerdeki yerleri de tespit edilmiştir. Akabinde merdud kavramıyla doğrudan alakalı olan ta'n noktaları konusu ele alınarak râvide cerhi gerektiren tenkit noktaları açısından hadis türlerine değinilmiştir. İkinci bölümde ise merdud hadis türleri belirlenen kaynakların telif tarihi esas alınarak tanımlarının ortaya çıkışı, değişim ve gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de kavramların tanımlarındaki değişim ve farklılıklar göz önünde bulundurularak hem kavramın kendi iç bütünlüğü içindeki değişimi hem de diğer kavramlarla ilişkisi açısından tespit edilen farklılıkları mukayeseli olarak işlenmeye çalışılmıştır. Netice itibariyle merdud hadis türlerinin hadis usulünde doğuşu tespit edilip teşekkül sürecinden bahsedilerek, kavramın mütekâmil tarifine ulaşma sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu minvalde, türlerin mukayesesi ile ortaya konulan verilerin değerlendirmesi yapılarak kavramların anlam çerçevesinin tespiti hedeflenmiştir. Nihayetinde merdud kavramının tarifine ve kapsamına giren türlerin mahiyeti incelenmiş ve mukayeseli olarak kavramların muhtevası ve hükümleri hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important and comprehensive subjects of the science of hadīth methodology, the rejected hadīth is a term which denotes the traditions to be rejected, and used as the counterpart of the accepted (maqbūl) hadīth. Under the heading of weak ahādīth, there are many types of rejected hadīth which are studied in the thesis as two parts, weak and forged traditions. In the first chapter, rejected hadīth is analysed in terms of its meaning in literal and technical sense, and its origins and development are studied within the framework of the selected sources. Thus, the place of types of rejected ahādīth in the sources is established. Subsequently, a closely related subject, the reasons for criticism of transmitters, is dealt with, and the types of traditions are mentioned in terms of causes of invalidation of transmitters. In the second chapter, origin, variation and development of descriptions rejected traditions are discussed based on the chronology of the sources. In the third chapter, considering the differences among the definitions of the terms, both the internal variation of the definitions given for the terms and differences in terms of its relation to the other terms are tried to analysed comparatively. As a result, by determining and discussing the origins of rejected traditions, and their development process, it is aimed to show stages in which the term reached its perfect state. In this context, it is also aimed to establish the semantic framework of the terms by the comparison of their types. Finally, the nature of the types included in the definition and scope of rejected hadīth is analysed, and a comparative evaluation is made about the content of the terms.