Yaşam doyumunun yordanmasında minnettarlık, duygusal zeka ve algılanan sosyal desteğin rolü
The role of gratitude emotional intelligence and perceived social support in predicting life saticfaction individual
  1. Tez No: 853149
  2. Yazar: CANAN UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde yaşam doyumunun yordanmasında minnettarlık, duygusal zeka ve algılanan sosyal desteğin rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 301 kadın (%69.5) ve 132 erkek (%30.5) olmak üzere toplam 433 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği, Minnettarlık Ölçeği, Duygusal Zeka Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarında katılımcıların öğrenim düzeyi ve çalışma düzeyine göre yaşam doyumunda arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İlişki durumuna göre, evli olan bireylerin yaşam doyumu ortalamasının ilişkisi olmayan grubun ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Algılanan ekonomik duruma göre, ekonomik durumu iyi olan grubun ekonomik durumu kötü ve orta olan grubun ortalamasından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yapılan regresyon analizinde değişkenler arasında çoklu doğrusallık (multicollinearity) olduğu tespit edilerek duygusal zeka değişkeni analizden çıkarılmıştır. Minnettarlık ve algılanan sosyal destek yaşam doyumundaki varyansın yaklaşık %40'ını açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bağımsız değişkenlerin göreli önem sırasını incelemek amacıyla standartlaştırılmış regresyon katsayılarına bakıldığında, yaşam doyumunu en fazla minnettarlık düzeyinin yordadığı; onu sırasıyla aile desteğinin izlediği görülmektedir. Arkadaş desteği ve özel insan desteğinin modele katkısının istatistiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the role of gratitude, emotional intelligence and perceived social support in predicting life satisfaction in adult individuals. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used as the research method. The sample of the study consisted of a total of 433 participants, 301 women (69.5%) and 132 men (30.5%). Personal Information Form, Satisfaction with Life Scale, Gratitude Scale, Emotional Intelligence Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale were used as data collection tools. In the results of the research, it was concluded that there was no statistically significant difference in life satisfaction according to the level of education and employment level of the participants. According to the relationship status, it was found that the mean life satisfaction of married individuals was statistically significantly higher than the mean of the unrelated group. According to the perceived economic status, it was found that the mean of the group with good economic status was statistically significantly higher than the mean of the group with poor and medium economic status. In the regression analysis, it was determined that there was multicollinearity between the variables and the emotional intelligence variable was excluded from the analysis. It was concluded that gratitude and perceived social support explained approximately 40% of the variance in life satisfaction. When the standardized regression coefficients were examined in order to examine the relative importance of the independent variables, it was observed that gratitude predicted life satisfaction the most, followed by family support. It was concluded that the contribution of friend support and special person support to the model was not statistically significant.