Doğrusal olmayan ARDL yaklaşımı ile eşbütünleşme ve bir uygulama
Cointegration with nonlinear ARDL approach and an application
  1. Tez No: 497960
  2. Yazar: HÜSEYİN İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN LOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Doğrusal birim kök ve eşbütünleşme testleri ekonometri literatüründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak iktisadi değişkenleri modellemede doğrusal modeller her zaman yeterli olmamaktadır. Değişkenlerin asimetrik davranışlarının araştırılmasında doğrusal olmayan yöntemlerin kullanılması daha uygun olmaktadır. Bu tezde araştırma konusunun amacı ve öneminin ele alındığı giriş bölümünden hemen sonra, ikinci bölümde doğrusal birim kök ve eşbütünleşme testleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise öncelikle doğrusal – doğrusal olmama kavramları tanıtılmakta ve doğrusal olmama için ön testler açıklanmaktadır. Daha sonra literatürde yaygın olarak kullanılan doğrusal olmayan birim kök ve eşbütünleşme testleri ele alınmaktadır. Doğrusal olmayan eşbütünleşme testleri arasında sınıflandırılan doğrusal olmayan ARDL (NARDL) yaklaşımı doğrusal ARDL modelinin üstünlüklerine ek olarak kısa ve uzun dönem asimetrik etkileri de dikkate almaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise litaratüre yeni kazandırılmış olan NARDL yaklaşımı ile Türkiye'de Fisher Hipotezi'nin geçerli olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada karşılaştırma amacıyla doğrusal ve doğrusal olmayan ARDL modelleri ile analiz yapılmaktadır. Her iki yaklaşımda da nominal faiz oranları ve enflasyon oranları arasında uzun dönemli bir ilişki bulunmuştur. Doğrusal ARDL yaklaşımı enflasyon oranındaki pozitif ve negatif değişmelere nominal faiz oranlarının kısa ve uzun dönemde aynı tepkiyi vereceği varsayılırken doğrusal olmayan ARDL yaklaşımı ile yapılan analiz sonucunda ise enflasyondaki pozitif ve negatif değişimlere nominal faiz oranlarının farklı tepki verdiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Linear unit root and cointegration tests are widely used in the literature of econometrics. However, linear models are not always sufficient in modelling economic variable. It is more appropriate to use nonlinear methods to investigate the asymmetric behavior of variables. In this thesis the aim and theme of the research topic are adressed in the introduction chapter. The linear unit root and cointegration tests are discussed in chapter two, right after introduction. In chapter three, the concepts of nonlinearity and linearity are introduced firstly, and preliminary tests are explained for nonlinearity. Next, nonlinear unit root and cointegration tests commonly used in the literature are discussed. The NARDL approach, which is classified as nonlinear cointegration tests, takes into account the short and long term asymmetric effects in addition to the advantages of the linear ARDL model. In the fourth chapter of the thesis, the validity of Fisher Hypothesis in Turkey is tested with the NARDL approach which has been newly introduced in literature. In the study, both the linear and nonlinear ARDL models are analyzed for comparison purposes. Both approaches find a long-run relationship between nominal interest rates and inflation rates. The linear ARDL approach assumes that response of nominal interest rates with positive and negative changes in the inflation rate will be the same in the short and long run. But, the analysis with the NARDL approach shows that nominal interest rates react differently to the positive and negative changes in inflation.