Gerçekliğin televizyonda yeniden üretimi; 'üniversite gençliğinin futbol içerikli spor haber/yorum programlarını izleme eğilimleri üzerine bir araştırma'
The reproduction of reality on tv research on university students' watching trends of news broadcasting/commentaries adressing to soccer programs
- Tez No: 399769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Televizyon ve futbolun birlikteliği çağımızdaki en önemli etkileşim alanlarından birisidir. İki taraflı bu süreç birbirlerinin olumlu taraflarını kendi lehlerine uygun olarak çevirmeleriyle ortaya çıkmaktadır. Bir tarafta çağın en yaygın ve popüler olan iletişim aracı televizyon, diğer yanda da en popüler spor dalı olarak görülen futbol, ekran önünde birleşerek günden güne artan etkisiyle değişik formatlar altında izleyicilerin karşısına çıkmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi beraberinde televizyonun da aynı hızla gelişimine sebep olmuş, futbol da kendi içindeki salt“oyun”kavramından çıkıp endüstriyel futbola geçerek kendi içindeki sanayi devrimini tamamlayıp post modern bir periyoda girmiştir. Bu durum televizyon ve futbol birlikteliğinin kâr odaklı bir yapıya bürünmesine yol açarak sözü geçen iki unsurunda birbirinden etkilenerek ortaya yeni bir tür olan“ televizyon futbolu”kavramını ortaya çıkartmasına sebebiyet vermiştir. Futbolun en önemli gelir kapısı olan televizyon iken, televizyonun kendisine en çok reklam getirme olasılığı yüksek olan türlerinden biri olarak künyesinde futbolu bulunduran futbol içerikli spor haber/yorum programlarını tercih ettiği gözlemlenmektedir. Saatlerce televizyon karşısında izleyici etkin kılmak oldukça zor bir iştir. Futbol içerikli haber/yorum/spor programcılığında programlar arasında işleniş tarzı açısından farklılıklar gözlenirken çoğu programın elinde maç görüntüsü olmadan saatlerce programını sürdürebildiği yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada, televizyonda yayınlanan spor tartışma programlarında maçın doksan dakikasının dışındaki kısımlar ve bazı haber videoları izleyiciye aktarılarak, yorumcuların söylemler ve hareketleri üzerinden yeni gündem maddeleri ile programın var olma sebebinin“futbol”olmasına karşın bunun dışına çıkılarak televizyonda futbol içerikli spor programları üzerinde gerçeğin nasıl yeniden üretildiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Togetherness of television and football is one of the most important interactions in our age. This mutual process emerges turning each other's positive sides for their advantages appropriately. On one side the television as the most pervasive communication medium, on the other football as being the most popular sport getting together on the screen through different formats. Swift development in technology also has caused advance in television. Football has become its postmodern version of industrial football, which turned television and football into a profit based structure. As a result, football of television emerged.The most important revenue resource of football is television. It is noticed that television prefers football related programs as they bring the most advertisement to it. It is so hard to get active audiences in front of the television. Trents of news broadcasting / commentaries are handled differently on television. Most of the programs keep running long hours without having games' images. In this study it is aimed to reveal how reality is constructed again through football related sport programs broadcasting some news videos and other parts of the games rather than ninety minutes of the game time and discourse of commentators creating new agendas going out of football related content.