İnşaat kalıp ve iskele sistemleri sektöründe tedarik zinciri yönetimi ve bir uygulama
Supply chain management of formwork and scaffodling sector and application
  1. Tez No: 399776
  2. Yazar: MEHMET CEYHUN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizde taahhüt sektörü olarak bilinen inşaat sektörünün yardımcı, bir diğer deyişle tamamlayıcı unsuru inşaat kalıp ve iskeleleri, sektördeki yeri ve üretim miktarı ile piyasada önemli bir yer tutmaktadır. İnşaat kalıp ve iskeleleri sistemleri, endüstriyel tesislerin yapımı ve çok katlı binaların hayatımıza girişinden sonra daha profesyonel bir hal almış, artık sektör dili ile söyleyecek olursak;“kara kalıp”yani sadece ahşap destekler ve yüzeylerin yerini, çelik profiller ve saç yüzeylerin yanı sıra endüstriyel kalıplar almaya başlamıştır. Ülkemizdeki inşaat kalıp ve iskeleleri sistemleri de dünyada olduğu gibi bu değişime ayak uydurmuş, hemen hemen Avrupa normlarında ürünler üretmeye başlamış ve bunları uluslararası sertifikalarla da destekler hale gelmişlerdir. İnşaat kalıp ve iskeleleri sistemleri sektöründe birden fazla hammadde ve yan sanayi ürün kullanılması, ayrıca bazı ürünlerin standartlara uygun olabilmesi için yurtdışından tedarik edilmesi nedeni ile karmaşık bir yapı söz konusudur. Türkiye inşaat kalıpları ve iskele sistemleri sektöründe tedarik zinciri yönetimi bakımından içerisinde tedarik zincirinin birçok unsurunu,( Satın alma, İthalat, Üretim, AR-GE, Depolama, Satış, İhracat, Nakliye, Müşteri Memnuniyeti) gibi elemanları barındırmasına rağmen henüz tedarik zinciri yönetimi bakımından çalışma yapılmamıştır ve klasik yöntemlerle işleyişine devam etmektedir.Yaptığımız inceleme gerçek data ve operasyonlar üzerinden uygulanarak sektörün, daha verimli zincir kurallarına adaptasyonunu içerecektir.Uygulamamız TMS KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş. Firması temel alınarak geçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
“The formwork and scaffolding industry”, as being a supplementary and –in other words- complementary element of the construction market, holds an important role in the whole construction industry with its production rates and importance. After the intrusion of the multi-storey buildings in our lifes and the recent improvements in industrial plant construction,“the formwork and scaffolding systems”become more proffesional and old fashion wooden products are placed with the steel made industrial forms. In line with these,“the formwork and scaffolding systems”go with the same progress as in whole world and the products in European Standards with international certificates have been produced.“The formwork and scaffolding systems”has a complex structure considering the wide-range use and oversea supply of raw materials and subsidiary products. Even though“the Turkish formwork and scaffolding systems”cover the most of the elements of the supply chain in respect to supply chain management principles– such as purchasing, import, production, R&D, storage, trade, export, transportation, client satisfaction-; a review on supply chain management has not been conducted and current operations proceed with classical/conservative methods.Our review mainly refers to the adaptation of the industry based on the real data and operations, specifically will rest on TMS KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ SAN. TİC. A.Ş operations.