De facto presidentialization in Turkey under Erdoğan's leadership
Erdoğan'ın liderliği altında Türkiye'de fiili başkanlaşma
- Tez No: 399797
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de, anayasal ve formel karakteristikleri değişmeden, rejimlerin gittikçe başkanlık sisteminin işlevsel mantığını yansıttığını ileri sürmekte olan, fiili başkanlaşma kavramına yoğunlaşmaktır. Bu yapılırken, Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemlerine ışık tutmaya çalışmaktadır. Çalışmanın temel iddiası, her iki dönem açısından sistemde yürütme düzeyinde fiili bir başkanlaşmanın gözlemlenebilir olduğudur. Ancak, sistemin tamamı hakkında fiili bir başkanlaşmanın varlığını gösterecek kanıtlar bulmak oldukça zordur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to focus on the concept of de facto executive presidentialization, implying that regimes are becoming more presidential in actual practices without changing their constitutional and formal characteristics, in Turkey. While doing so, this thesis sheds lights into the prime ministry and presidency periods of Recep Tayyip Erdoğan. The main argument is that the Turkish system has been de facto presidentialized at the executive level in both periods. However, there have been little or no meaningful evidence in order to argue for a presidentialization within the broader system.