Local class relations within the dialectics of value and socialisation: The case of Kayseri̇
Değer ve sosyalizasyon diyalektiği içerisinde yerel sınıf ilişkileri: Kayseri örneği
  1. Tez No: 399798
  2. Yazar: İBRAHİM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu tez Kayseri'de yakın zamandaki sanayileşme sürecini, sermaye ile emek ilişkilerinin gelişimine, özellikle emek rejimine, odaklanan belirli bir kuramsal yaklaşımdan incelemektedir. Bununla birlikte, ne sanayi birikim süreçleri üzerine kuramsal bir çalışma, ne de bir yerel sanayi büyüme öyküsüne yönelik ampirik incelemedir; daha çok, son iki onyıl içerisinde yerel olarak özgün yollarla dikkate değer bir (özel) sanayi yatırımının gerçekleştiği Kayseri kentinde sermaye ile emek arasındaki sınıf çelişkilerinin gelişimine yönelik kuramsal olarak temellendirilmiş bir araştırmadır. Bu çalışma sermaye birikimi sürecine ilişkin tarihsel-coğrafi materyalist kavrayışa dayalı bir kavramsallaştırma içerisinde, Kayseri'de yerel sanayide sözkonusu sınıf ilişkilerinin -uluslararası ve ulusal ölçekten yerel ve işyeri ölçeğine uzanan çeşitlikte- farklı mekansal ölçeklerde gelişiminin tarihsel, toplumsal, ekonomik, kültürel, kurumsal ve yasal yönlerini açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the recent industrialisation process in Kayseri from a particular theoretical perspective that focusses on the relations between capital and labour, labour regime in particular. However, it is neither a theoretical study on industrial accumulation nor an empirical investigation for a local industrial growth; but rather a theoretically-informed analysis of the development of class contradictions between capital and labour within the city of Kayseri where a remarkable level of (private) industrial investments has taken place in some locally specific ways over the last two decades. In line with a particular conceptualisation based on historical-geographical materialist understanding of capital accumulation process, this study reveals the historical, social, economic, cultural, institutional and legal aspects of such development in the local industry of Kayseri at different spatial scales ranging from the international and national to the local and workplace levels.