A new look at mutual fund tournament hypothesis using spatial modeling
Yatırım fonlarındaki turnuva hipotezine mekânsal yöntemlerle yeni bir bakış
  1. Tez No: 399799
  2. Yazar: SEVGİ EDA TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NURAY GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Literatürdeki çalışmalar, fon yatırımcılarının önceki dönem fon performansına çok duyarlı olduğunu, ancak bunun simetrik olmadığını göstermektedir. iyi getiri sağlayan fonlar arasında yer alabilmek için, dönem sonuna doğru portföy riskini arttırmasına neden olduğunu göstermektedir. Öte yandan, karşıt bulgular, fon akışı verisinde mevcut olan otokorelasyonun ve çapraz kesit korelasyonun öneminden ve yanlış sonuçlar üretme potansiyelinden bahsetmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışması, Türkiye'deki yatırım fonları için söz konusu konveks ilişkiyi mekânsal modelleme yöntemleri ile incelemekte ve böylece mekânsal korelasyonu da dikkate almaktadır.
Özet (Çeviri)
Literature indicates that mutual fund investors react strongly to prior fund performance, though this reaction is not symmetric. Many papers suggest that this relation creates incentives for fund managers to change the portfolio risk towards the end of the year in order to be placed among the winners. Contrary findings, on the other hand, highlight the importance of cross correlation and auto correlation in the fund flow data, which may bias the results. Hence, this study investigates the existence of this incentive creating convex association for Turkish mutual fund industry with spatial modeling techniques. I account for the spatial dependence among mutual funds.