The Organization for Security and Co-operation in Europe in the post-cold war era: An analysis of its comprehensive approach to security
Soğuk savaş sonrası dönemde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı: Güvenliğe kapsamlı yaklaşımının bir analizi
- Tez No: 399805
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI, PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 625
Özet
Bu tezin temel amacı Soğuk Savaş sonrası dönemin yeni güvenlik ortamında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) kendi coğrafyasında güvenliğe kapsamlı yaklaşımını analiz etmektitr. Çalışma, 'kapsamlı güvenlik' kavramı çerçevesinde, AGİT'in siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani olmak üzere güvenliğin üç boyutu üzerinden yürüttüğü faaliyetlerinin ayrıntılı bir analizini sunmaktadır. AGİT'in anlamlı bir güvenlik örgütü olup olmadığına dair süren tartışmalara ve katılımcı devletlerin güvenliğe ve AGİT'in rolü ve kurumsal gelişimine dair gittikçe farklılaşan görüşlerine rağmen, bu tez AGİT'in Soğuk Savaş sonrası dönemde güvenliğin askeri olmayan boyutlarına veya geleneksel olmayan güvenlik meselelerine odaklanmak suretiyle anlamlı bir örgüt olarak varlığını devam ettirdiğini iddia etmektedir. AGİT, Soğuk Savaş sonrası dönemde, odak noktasını önemi gittikçe artan askeri olmayan güvenlik meseleleri ile uyumlu bir şekilde kaydırmıştır. Buna karşın, AGİT'in askeri olmayan güvenlik konularına odaklanması, Örgütün güvenliğin üç boyutu üzerindeki etkisi ve görünürlüğü açısından dengeli bir gelişim göstermemiştir. AGİT askeri olmayan güvenlik konularında çatışmaların önlenmesi, Polis faaliyetleri ve insan hakları ve demokratikleşme gibi alanlarda başarılı sonuçlar kaydederken, Örgütün ekonomi-çevre boyutundaki etkinliği ve görünürlüğü, insani boyut ve siyasi askeri boyut kapsamındaki askeri nitelikte olmayan güvenlik konularına oranla oldukça sınırlı ve ikincil kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the dissertation is to analyze the Organization for Security and Co-operation in Europe's (OSCE) 'comprehensive approach to security' in its region in the new security environment of the post-Cold War era. This dissertation presents an in-depth analysis of the OSCE's practices over three dimensions of security, namely politico-military, economic-environmental and human dimensions, within the conceptual framework of 'comprehensive security'. Despite the ongoing debates on the relevancy of the OSCE as a security organization and the participating States' growing divergent views on security and role and institutional development of the Organization, this dissertation argues that the OSCE has kept its relevancy in the post-Cold War era by focusing on non-military aspects of security or non-traditional security issues. In the post-Cold War era, the OSCE has shifted its focus of attention in line with the growing significance of the non-military security issues. However, the OSCE's focus on non-military security issues in the post-Cold War era has not resulted in a balanced way in terms of the Organization's impact and visibility over its three dimensions of security. While the OSCE has registered some success in the fields of conflict prevention, Policing, human rights and democratization, the Organization's impact and visibility in the economic-environmental dimension have remained limited and secondary in comparison to the non-military security issues in the field of human dimension and in the non-military aspects of politico-military dimension.