Factors influencing college teaching self-efficacy of science, technology, engineering, and mathematics graduate teaching assistants
Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik bölümü araştırma görevlilerinin üniversitede öğretime yönelik özyeterliğine etki eden faktörler
  1. Tez No: 399816
  2. Yazar: RANA CEYLANDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, araştırma görevlilerinin üniversitede öğretime yönelik özyeterlikleri, öğretim üyelerinin desteği, bölümün öğretim desteği, araştırma görevlilerinin öğretim deneyimi, asistanlık yaptıkları ders sayısı, doğrudan deneyimleri ve üniversitede öğretime verdikleri değer arasında istatistiksel bir modeli Yapısal Eşitlik Modeli ile test etmeyi amaçlmıştır. Araştırma verileri, %30.82'lik bir geri dönüş oranı ile, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerinde eğitim alan 302 araştırma görevlisinden toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla Araştırma Görevlileri Araştırma Anketi oluşturulmuştur. Bu anket, yedi bölümden oluşmakta ve araştırma görevlilerinin demografik bilgileri ve öğretim profilleri, doğrudan deneyimleri, üniversitede öğretime verdikleri değeri, öğretime yönelik özyeterlikleri, öğretim deneyimleri, öğretim üyelerinin kendilerine sağladıkları desteği ve bölümün öğretim desteği bölümlerini içermektedir. Bu çalışmada, araştırma görevlilerinin öğretime yönelik özyeterliğini ölçmek için DeChenne (2010)'nin Araştırma Görevlileri Öğretime Yönelik Özyeterlik Ölçeği Türkçe'ye uyarlanmış ve çalışmada uyarlanılan versiyon için geçerli ve güvenilir sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca anketin diğer tüm bölümleri de uygun psikometrik özellikler göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre model veri ile uyumludur: χ2 (1449, n = 302) = 2351.90, p = .00, CFI = .91, NNFI = .90, RMSEA = .05 ve SRMR = .08. Doğrudan deneyim ve üniversitede öğretime verilen değerin, üniversitede öğretime yönelik özyeterliği anlamlı bir şekilde yordadığı bulunmuştur. Öğretim üyesinin öğretim yaklaşımı ve öğretim desteği, öğretime yönelik özyeterliği açıklamada anlamlı bulunmamışken, bölümün öğretim desteği, değer üzerinden öğretime yönelik özyeterliğe etki etmektedir. Doğrudan deneyim, asistanlık yapılan ders sayısı ve öğretim deneyimi tarafından anlamlı bir şekilde yordanmaktadır. Model, araştırma görevlilerinin öğretime yönelik özyeterliğindeki varyansın % 72'sini açıklamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to test a statistical model among GTA teaching self-efficacy, instructor's teaching support, departmental teaching support, teaching experience of GTAs, number of courses they assisted, mastery experiences, and value they attribute to college teaching through structural equation modeling. Data were collected from 302 GTAs (159 female, 142 male) studying science, technology, engineering, and mathematics (STEM) disciplines with a response rate of 30.82%. In order to collect data, GTA Survey Instrument was developed and this instrument included following sections: GTAs' demographic information and teaching profile, mastery experience, value attributed to college teaching, teaching self-efficacy, teaching experience, instructor's teaching support, and departmental teaching support. In this study, DeChenne (2010)'s GTA Teaching Self-Efficacy Scale was adapted to Turkish in order to measure GTA teaching self-efficacy. Current study provided valid and reliable findings for the adapted version of the scale. In addition, other sections also showed satifactory psychometric characteristics. Analysis resulted in a moderate fit with the following indices: χ2 (1449, n = 302) = 2351.90, p = .00, CFI = .91, NNFI = .90, RMSEA = .05, and SRMR = .08. Mastery experience and value attributed to college teaching were found as significant predictors of GTA teaching self-efficacy. Departmental teaching support had an influence on teaching self-efficacy through value, whereas teaching approach and teaching support of instructor were found as non significant in estimating teaching self-efficacy. Mastery experience was also significantly predicted by number of courses assisted and teaching experience. The model explained 72% of variance in GTA teaching self-efficacy.