Modeling public school teachers' change implementation behaviors: Interrelations among change antecedents, change-related affect, commitment to change, and job satisfaction
Devlet okulu öğretmenlerinin değişim uygulama davranışlarının modellenmesi: Öncül değişkenler, değişime bağlı duygular, değişime bağlılık ve iş doyumu arasındaki ilişki
- Tez No: 399817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk okul ortamında öncül değişkenler (müdüre ve MEB'e güven, değişim geçmişi hakkında inanç ve algılanan örgütsel destek), değişime bağlı pozitif ve negatif duygular, değişime bağlılık tutumu (duygusal bağlılık ve devam bağlılığı), iş doyumu ve değişim uygulama davranışı arasındaki ilişkinin doğasını büyük ölçekli bir değişim olan 4+4+4 değişim sürecinde inceleyen bir model test etmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın verileri seçkisiz örnekleme yöntemi ile Ankara'dan seçilmiş 85 devlet okulundan toplanmıştır. Çalışmanın örneklemi 663 ilkokul, ortaokul ve lise öğretmeninden oluşmuştur. Hipotez kurulan ilişkileri değerlendirmek için, Müdüre ve MEB'e yönelik Güven, Zayıf Değişim Geçmişine İlişkin İnanç, Algılanan Sosyal Destek, Pozitif-Negatif Duygu, Değişime Bağlılık, İş Doyumu ve Yenilik Uygulama Davranışı Ölçekleri kullanılmıştır. YEM analizi sonuçları, öğretmenler tarafından MEB'e duyulan güvenin değişime bağlı duygular ve tutumlar ile en güçlü ilişkiyi kuran değişken olduğunu göstermekle birlikte müdüre duyulan güvenin yalnızca iş doyumu ile ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Değişime bağlı pozitif ve negatif duyguların ise pozitif tutum değişkenlerinin yordanmasına anlamlı katkısının yanında değişime bağlı negatif duyguların değişime yönelik devam bağlılığını da yordayan bir değişken olduğu bulunmuştur. Ayrıca, değişime yönelik duygusal bağlılık ve devam bağlılığı ve iş doyumu tutumlarının da öğretmenlerin değişim uygulama davranışlarıyla pozitif yönde ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Genel olarak değerlendirildiğinde, test edilen model Duyuşsal Olaylar Kuramını Türk okul ortamında desteklemiş ve Türk eğitim sisteminde MEB'e duyulan güvenin değişim sonuçları üzerinde müdüre duyulan güvenden daha önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Çalışmanın bulguları, değişim sürecinde öğretmenlerin değişime yönelik tepkilerinin fark yarattığını ve değişimi destekleyici davranışların arttırılması için ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to test a model exploring the nature of the relationship between change antecedents (trust in principal and in MONE, change history beliefs, and perceived social support), change related positive and negative affect, commitment to change (affective and continuance commitment), job satisfaction, and change implementation behavior in the midst of a large-scale 4+4+4 change. For this end, the data were collected from randomly selected 85 public schools in Ankara. The sample involved 663 primary, secondary, and high school teachers. To assess the hypothesized relationships, the scales of Trust in Principal and in MONE, Poor Change Management History Beliefs, Perceived Organizational Support, PANAS, Commitment to Change, Job Satisfaction, and Innovation Implementation Behavior were used. SEM results revealed that trust in MONE was the variable that was most strongly related with change-related affect and attitudes; while trust in principal was the variable only associated with job satisfaction. Positive and negative change-related affect also contributed to the prediction of positive attitudinal variables, while negative affect played a predictive role in continuance commitment to change as well. Furthermore, affective and continuance commitment to change and job satisfaction were related with change implementation behavior positively. Overall, the model supported Affective Events Theory in school context in Turkey and substantiated superior role of trust in MONE for change outcomes compared with trust in principal. These results suggested that teachers' change related reactions matter in the time of change and should be addressed to increase change-supportive behaviors.