Dışkılama zorluğu olan bebeklerin annelerindeki anksiyete ve fonksiyonel kabızlık durumları
Anxiety and status of functional constipation in mothers of infants with defecation difficulties
  1. Tez No: 878755
  2. Yazar: ESRA AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÜNLÜSOY AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bir yaş altında organik patolojisi olmayan dışkılamada zorluk şikayeti ile başvuran bebeklerin annelerinde anksiyete ve fonksiyonel kabızlık durumlarını etkileyen etkenler araştırıldı. Gereç ve yöntem: Bir yıl içinde dışkılamada zorluk şikayeti ile başvuran, organik bir patolojisi olmayan 1 yaş altı 350 bebeğin annelerine toplam 39 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Bebeğe ait demografik bilgiler, bebeğin dışkılama özellikleri, beslenme durumu, demir takviyesi ve ilaç kullanma durumu ve kardeşte dışkılamada zorluk öyküsü; bebeklerin annelerinde Roma IV kriterlerine göre kabızlık baskın irritabl bağırsak sendromu ve fonksiyonel kabızlık varlığı ile, STAI FORM ölçeğine göre anksiyete durumu sorgulanmıştır. Bulgular: Dışkılamada zorluk şikayeti olan 350 bebekten 125'inin annelerinde (%35,7) anksiyete, 87 bebeğin annelerinde (%24,8) fonksiyonel kabızlık, 5 bebeğin annelerinde (%1,4) kabızlık baskın irritabl bağırsak sendromu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The factors influencing anxiety and functional constipation status in mothers of infants under one year of age complaining of difficulty defecating, without organic disease were investigated. Methods: Within one year, a total of 350 mothers of infants under one year of age, complaining of defecation difficulties without organic disease, were interviewed with a questionnaire containing a total of 39 questions. The questionnaire included questions on demographic information about the infant, characteristics of the infant's bowel movements, nutritional status, iron supplementation, medication use, and a history of defecation difficulties in siblings. In addition, the presence of irritable bowel syndrome with constipation and functional constipation in the mothers was determined according to the Rome IV criteria, as well as their anxiety level as measured by the STAI FORM scale. Results: Of the 350 infants who complained of difficulty defecating, the mothers of 125 infants (35.7%) were anxious, the mothers of 87 infants (24.8%) had functional constipation, and the mothers of 5 infants (1.4%) had irritable bowel syndrome with predominant constipation.