Exploring physical environment as hidden curriculum in higher education : A grounded theory study
Yükseköğretimde fiziksel ortamın örtük programının incelenmesi: Bir gömülü kuram çalışması
- Tez No: 399815
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Bu çalışma fiziksel ortamın örtük programını incelemek üzere yapılan bir gömülü kuram geliştirme çalışmasıdır. Örtük program en genel tanımı ile programlarda açıkça hedeflenmemesine rağmen, eğitim süreci içerinde öğrencilerin normlar, değerler ve inançlar hususunda olumlu olumsuz tüm kazanımlarını ifade eden program türüdür. Örtük program kapsamında çalışılan bir etmen fiziksel ortamdır. Fiziksel ortam, toplum düzeni, öğrenme sürecinin doğası, öğretmen-öğrenci rolleri ve otorite, riayet, disiplin gibi konularda öğrencilere mesaj iletmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmanın ana amacı üniversite eğitiminde fiziksel ortamın örtük programını araştırmaktır. Gömülü kuram oluşturma çalışması olan bu çalışmayla fiziksel ortamın örtük programının teorisini oluşturmak ve bu teorinin kapsam, derinlik ve ilişki boyutlarını açıklamaktır. Veriler dolaşarak görüşme ve fotoğrafla tanımlama yöntemleri ile toplanmıştır. Bu doğrultuda 93 üniversite öğrencisi ile görüşülmüştür. Veriyi analiz etmek için, gömülü kuram geliştirme çalışması analiz aşamalarından olan açık, aksiyal ve seçici kodlama türleri kullanılmıştır. Sonuç olarak, fiziksel ortamın örtük programı 3 ana boyutta irdelenmiştir. İlk boyutta, öğrencilerin açıkça belirtmiş oldukları fiziksel ortamın öğrencilerin sosyalleşmelerine, duygularına ve binanın alana özgü olup olmadığına dair fikirlerine olan etkileri tartışılmıştır. İkinci boyutta, kampüs fiziksel ortamının üniversiteyi nasıl sembolize ettiği betimlenmiştir. Son olarak, araştırmacının çalışma alanına ve ideolojisine bağlı olarak değişen fiziksel ortamın gizli etkisi tartışılmıştır. Bu çalışma yükseköğretimde fiziksel ortamın örtük programı hakkında kavramsal, uygulamalı ve teorik bir çerçeve sunduğu için önem arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
This is a grounded theory study of the physical environment as hidden curriculum. A hidden curriculum is one of the side effects of an educational settings that transmits unstated norms, values and beliefs which are not openly intended. One domain discussed in hidden curriculum literature is the physical environment that conveys messages about social order, the nature of the learning process, and the role of teachers and students. In this sense, main aim was to investigate the physical environment as hidden curriculum in higher education. Grounded theory was employed to develop a theory that conceptualizes and explains the physical environment as hidden curriculum in an attempt for understanding its scope, depth, and relevance. Walking interview and photo-elicitation methods were utilized to collect data from 93 undergraduate students from seven contexts. Data were analyzed with open, axial and selective coding within the grounded theory framework. The study revealed three major dimensions of the physical environment as hidden curriculum: (1) impact of the physical environment on students' socialization, feelings, and ideas on field specificity, (2) meaning of the physical environment as symbol of the university, and (3) invisible side of the physical environment depending on the researchers' backgrounds and underlying ideologies. This study presented a conceptual framework for the description of a university place, a practical framework illustrating the way learning places are used as an education tool and socialization place, and a theoretical framework for the contribution of the physical environment to undergraduate students' university life.