Türkiye'de grafik tasarım bağlamında meslek etiğinin incelenmesi
An overview of professional ethics in the context of graphic design in Turkey
- Tez No: 734465
- Danışmanlar: PROF. MELİKE TAŞCIOĞLU VAUGHAN, DOÇ. DR. ZERRİN AŞAN GREENACRE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Her mesleğin kendine özgü bazı ortak kuralları bulunmaktadır. Bu ortak kuralların oluşumu, o toplumun ve mesleğin zaman içinde geliştirdiği ahlak anlayışı ve örgüt kültürü ile ilgilidir. Etik, bu ahlak anlayışı ve örgüt kültürünü sürekli sorgulayarak daha iyiyi arama aşamasında devreye girer. Meslekler özelinde bu işi üstlenen meslek etiğidir. Tasarım alanında etik sanıldığı gibi intihal ve tasarlanan ürün ile sınırlı değildir. Aksine, tasarım sürecinin her aşaması etiğin kapsamına girer. Bu araştırma, Türkiye'de grafik tasarım alanında meslek etiğinin durumunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda öncelikle etik ve tasarım ile ilgili temel kavramlar araştırılmış ve paylaşılmıştır. Daha sonra tasarım alanı ile ilgili 3 farklı dalda araştırma yapılmıştır. Öncelikle Türkiye'de ön lisans ve lisans grafik tasarım eğitiminde mesleki etik derslerinin olup olmadığı araştırılmıştır. İkinci olarak meslek etiği ile ilgili bir anket hazırlanmış ve tasarımcıların etik konusundaki görüşleri paylaşılmıştır. Son olarak etik tasarım alanında öne çıkan veya bu alanda üretim yapan tasarımcılarla görüşmeler yapılmış ve konuyla ilgili ortak çıkarımlar paylaşılmıştır. Ayrıca araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda tasarımda etik bir manifesto ve rehber kitapçık tasarlanarak yayımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every profession has some common rules of its own. The formation of these common rules is related to the moral understanding and organizational culture developed by that society and profession over time. Ethics comes into play in the phase of searching for the better by constantly questioning this understanding of morality and organizational culture. Specific to professions, it is professional ethics that undertake this work. Ethics in the field of design is not limited to plagiarism and the designed product as it is thought. On the contrary, every stage of the design process falls within the scope of ethics. This research aims to reveal the status of professional ethics in the field of graphic design in Turkey. In this context, first of all, basic concepts on ethics and design were researched and shared. Then, research was conducted in 3 different branches related to the field of design. First of all, it was investigated whether there are professional ethics courses in associate and undergraduate graphic design education in Turkey. Secondly, a survey on professional ethics was prepared and the designers' views on ethics were shared. Finally, interviews were held with designers who are prominent in the field of ethical design or who produce in this field, and common inferences on the subject were shared. In addition, in line with the information obtained as a result of the research, an ethical manifesto and guidebook in design were designed and published.